Kategori: Kendin Yap

2

CO2 Tüplü Sistem Kurulumu

Nispeten daha profesyonel high tech bitki akvaryumlarında, su değerlerine karşı biraz daha hassas balıkların olduğu akvaryumlarda mayalı karbondioksit sistemleri yetersiz kalabiliyor. Bu durumda tek ve en sağlam çare elbette ki tüplü sistemler. Profesyonel bir tüplü karbondioksit sistemi kurulurken kullanılan malzemeler, bunların maliyeti ve kurulum aşamaları hakkında kafanızdaki sorı işaretlerini gidermeye çalıştık. 

Paylaş:
Share
18

Yosun kaplı kütük yapımı

Hepimiz hayranlıkla bakarız yosunla kaplı kütüklere. Usta ellerde bir akvaryumu kusursuz güzelliğe taşıyabilir bu kütükler. Birçoğumuz da bu tip kütüklere sahip olmak için akvaryumcumuzdan aldığımız yosun ve kütüklerle kolları sıvarız ancak sonuç genelde hüsran olabiliyor. Bu nedenle konunun daha iyi anlaşılabilmesini sağlamak için geçen sene kendi yaptığım kütüğü aşamalarıyla anlatmak istedim.

Paylaş:
Share
7

Plastik şişeden CO2 difüzör

Evet bildiğiniz gibi envai çeşit CO2 reaktörü var. Piyasada da çok geniş bir fiyat aralığında çeşitli CO2 difüzör sistemler var. Bu işin sınırı yok, ihtiyaç ve hayal gücüne kalmış. Gaz lambasından süt şişesine kadar herkes farklı şeyler kullanabiliyor. Ben Atman’ın 200 lt/h’luk ufak filtresini kullanarak 50ml’lik en küçük boy Sera nitrivec şişesi ile bir reaktör yaptım. Bu reaktörün özelliği bence az yer kaplaması dolayısı ile küçük akvaryumlar için ideal olması. Ayrıca bütün sistemin tek parça halinde olması da güzel bir özellik. Farklı kapasitede filtreler ve şişelerle daha büyük ve küçükleri yapılabilir. Reaktörlerin çalışma mantığı: Reaktörlerin özelliği elbette çeşitli yollarla CO2 gazının yüksek düzeyde çözünümünü sağlamak. Bu reaktörümüz de bunu 2 şekilde yapıyor. Birincisi iç filtrenin hava hortumu giriş yerinden gazı vererek gazın çıkışta parçalanmış küçük kabarcıklar olarak yani yüzey alanı artmış halde çıkmasını sağlıyoruz. Yüzey alanı çözünmede çok çok önemli. İkinci özellik olarak ise şişenin baş aşağı durup suyun önce aşağı doğru yol alarak çıkması hem gaz zerreciklerinin suda daha uzun kalmasını...

Paylaş:
Share
61

Mayalı CO2 Sistemi

  Bütçe dostu, tamamen evde bulunabilecek malzemelerle 100-150 lt’ye kadar akvaryumların karbondioksit CO2 ihtiyacını karşılayabileceğiniz fermante ya da mayalı sistem kurulumu. Sağlıklı akvaryum bitkileri için her bitkili akvaryumun en başta gelen üç unsurundan biri karbondioksittir. Profesyonel ve pahalı sistemler, ağır karbondioksit tüplerinin dolumu gibi zahmetlere hiç girmeden ekmek ve hamur yapımında kullanılan bira mayası bu işin altından kolaylıkla kalkabilir. 2.5 lt’lik kola şişesine (gazlı içecek şişeleri gaz kaçırmamaya yönelik şekillendirilmiştir.) tankınızdan alacağınız 2 lt suyu doldurun. Kesinlikle sıcak su koymayın. Mayadaki bakterileri öldürür. Oda sıcaklığı kafidir.

Paylaş:
Share
1

Enjektörden Kabarcık Sayacı Yapımı

    Akvaryumunuza ne kadar karbondioksit verdiğinizi, karbondioksit kaynağından ne kadar gaz çıktığını görebilmeniz için enjektörden bir kabarcık sayacı yapabilirsiniz.

Paylaş:
Share
Share