Kategori: Oliver Knott’a Sorduklarımız

1

Akvaryum Dizayn Matematiği / Mathematic of Aquascaping

Akvaryum tasarımlarında “altın oran” gibi başka matematiksel yöntemler mevcut mudur? Akvaryum dizaynı için özellikle de Çin ya da Japon tarzı akvaryum peyzajları yapıyorsanız birçok yöntem mevcut.  Altın oran sıkı ve eski bir yöntem fakat şahsen kendi akvaryum tasarımlarımda sıkı sıkıya uygulanan kurallara başvurmuyorum. Avrupa düşüncesini Asya dokunuşunu birleştiriyorum. Takashi Amano örneğin, bir tasarım yaparken en az 1-2 saatini uygun kayaları seçmek için harcıyor. Bu Japon tarzı ve Asya kültürü ile yetişmemiş Avrupalılar için bunu kopyalamak hiç de kolay değil. Basit bir kural: Eğer Iwagumi stili ile bir tasarım yapıyorsanız kaya sayılarınız 3, 5, 7,9 gibi tek sayılar olmalı. 2, 4, 6 gibi çift sayıda kaya kullanmamalısınız.

Paylaş:
Share
0

Hidra ile mücadele / StrugglIng wIth Hydras In Planted Tank

Tankımda son zamanlarda hasıl olan hidralarla kimyasal mücadele olmadan nasıl baş edebilirim? Tankta canlı yem kullanmıyorum.Sadece arada bir salyangozları kırarak canlı yem babında veriyordum.Nedeni nedir ve çözüm önerisi nedir? Saygılarımla. Ben de öncelikle Türk takipçilerime “Merhaba” demek isterim 🙂 Sorunuz için ; 1.Çözüm: Akvaryumunuza Lymnaea stagnalis adlı havuz salyangozlarından koymayı deneyin. Bu salyangozlar hidraları yer. Normalde havuzda bakılmaları gerekir ama hidraları yemesi için akvaryumunuza koyabilirsiniz, daha sonra da akvaryumunuzdan çıkarabilirsiniz.

Paylaş:
Share
0

Akvaryum Tasarımlarında Stil / AquascapIng and style

Akvaryum dizaynlarınızı yaparken özel stillere(iwagumi vb.) ya da kurallara başvuruyor musunuz? Do you use any special scaping styles(iwagumi etc.) or your own rules for your designs ? Ben özel bi kurala uymuyorum. Dünya genelinde birçok tip tasarım var, özellikle Asya kültürü ile yapılanlar(Amano gibi) bana ilham veriyor. Fakat ben kendi özgün stillerimi bulmaya çalışıyorum. Tasarımlarımın çoğunu planlamıyorum, kaya ve kütükler gibi dekorasyon malzemeleri üzerinde çalışırken hislerime göre o an nasıl ilham geliyorsa öyle yapıyorum.Ben gerçekten sıradşı olan tasarımları seviyorum… kafa yorulan ve farklı şeyler denenmiş olanlar. Önemli olan tek şey var, o da akvaryumdaki canlıların (balık, karides…) ve bitkilerin mutlu olması.

Paylaş:
Share
0

Eleocharis parvulusun seyreltilmesi / RarefyIng the EleocharIs parvuluses

Tankımda ön planda eleocharis parvulus kullandım.Şu an çok sık, istediğim ideal görünümdeler. Sorularım şunlar ; 1- tabandan gübreleme yapamıyorum nasıl yapmalıyım? 2-Seyreltmek için öneriniz nedir? 3-Parvulusların tabanında biriken tortuları almakiçin öneriniz nedir?

Paylaş:
Share
0

Sakal yosunu / Beard Algae

Sakal yosunu birçok problemden dolayı oluşuyor olabilir. Sebeplerden biri akvaryumunuzda CO2 düzeyinin çok az olması ya da hızlı büyüyen bitki sayınızın çok az olması olabilir… Sistemde çok fazla gübre yani besleyici madde olması da olabilir(ya da çok az makro element olması). Fakat böyle birçok neden sayabilirim. Bazen sert su ve yüksek pH da sebep olabilir (CO2 eksikliği)…

Paylaş:
Share
0

Su Düzenleyiciler / Water CondItIoners

Piyasada Su düzenleyici, bakteri kültürü gibi birçok ürün var. Örneğin Sera Aqutan, Sera Nitrivec, Tetra Safestart… bu tip ürünleri siz kullanıyor musunuz ? Bu ürünler gerekli ve işe yarar şeyler mi ?

Paylaş:
Share
Share