Kategori: Yeni Başlayanlara

8

Bitkili Akvaryumlarda Su değişimlerinde Yapılan Doğru ve Yanlışlar

Her akvaryum ve bitkili akvaryum sahibinin aklına öncelikle hobiye başlarken, ardından yıllar sonra bile ara sıra su değişimi hakkında sorular takılır. Bu yazıda akvaryum su değişimleriyle ilgili akla ilk etapta gelen bazı noktalar açıklanmaya çalışıldı. Sağlıklı bir bitkili akvaryum için;

Paylaş:
Share
28

Karbondioksit (CO2) Hakkında Sıkça Sorulanlar

Bitkili akvaryum için kolları yeni sıvamış bir çok akvaristin CO2 hakkında kafasıan takılan sorular oluyor genelde. Bu nedenle aklıma geldiğince akvaryum için CO2 kullanımı konusunda kafalara takılanları açıklamak istedim.

Paylaş:
Share
3

Bitkilerim Neden Büyümüyor ?

Belki akvaryumunda bitki beslemeye yeni başlamış bir çok kişi için akılları kurcalayan bir sorudur bu: Bitkilerim neden büyümüyor ? Akvaryum Bitkilerinizin büyümemesinin birkaç sebebi olabilir. Ben aklıma gelenleri saymaya çalıştım:

Paylaş:
Share
karbondioksit 1

Karbondioksit ya da CO2 Nedir ?

Bitki akvaryumlarında CO2 bitkilerin fotosentez yapabilmesi için kullanılır. Su bitkileri de kara bitkileri gibi CO2 kullanarak fotosentez yapar ancak havadaki zengin CO2 imkanı akvaryumlarımızda yoktur.

Paylaş:
Share
23

Bitkili Akvaryum Kurulumu ve Temel Bilgiler

Sıfırdan başlayarak, yeni bir bitkili akvaryum kurulumu için kapsamlı bir araştırma yaptım.  Çok çarpıcı bilgiler edindim, bu bilgiler bir amatörün bitkili akvaryumda başarılı olabilmesi için gerekli olan bilgilerin bir çoğunu içermektedir. Kısaca madde madde açıklayalım.

Paylaş:
Share
0

Bitki Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

1-Alacağımız bitkinin, akvaryumunzdaki su şartlarına uyup uymayacağını araştırın.( BU ARAŞTIRMA EN TEMEL ARAŞTIRMADIR) 2-Alacağınız bitkinin, akvaryumunuzun boyutlarına uyup uymadığını araştırın. 3-Mümkün olduğunca aynı habitat bitkilerini almaya gayret gösterin. 4-Akvaryumunuzun hangi bölümüne dikeceğinize karar vererek, oraya uygun bitkiler alın. 5-Baz bitkiler çok özel şartlar ister bu şartları sağlayabileceğinize inandığınız bitkileri alabilirsiniz.(YOKSA PARANIZI BOŞA GİDER.) 6-Mümkün olduğunca akvaryumlarda su içinde yetiştirilen bitkileri almaya özen gösterin…

Paylaş:
Share
Share