Kategori: Canlı Türleri

2

Applesnail (Elma Salyangozu) Rehberi

  Elma salyangozları (Pomacea bridgesi), geniş sıcaklık aralıklarında hafifçe sert sulardan hoşanan, ne yediğini pek de önemsemeyen ve bu yönüyle diğer salyangoz türlerinden çok da farklı olmayan ancak altın sarısı renkleriyle, sempatik ve dingin hareketleriyle akvaryumlarımıza renk katan ilgi çekici canlılardır. Genel bilgiler içeren özet niteliğinde bir applesnail bakım rehberini. onların neşelerine neşe katmak için sunuyoruz.

Paylaş:
Share
1

Minyatür akvaryumlarda beslenebilecek balıklar Bölüm: 5 Guramiler

Guramiler Genel olarak bettalara benzerler. Labirentliler sınıfındandırlar. 23-27 C sıcaklık ve su sertliğinin nötre yakın olduğu hafif asidik sularda yaşar. Durgun ve sakin balıklar olmalarına rağmen arada tatsızlıklar yaşandığı olabilir. Bu onların hallerinden rahatsız olduklarının bir göstergesi sayılabilir. Kendinden küçük balıklarla pek ilgilenmeseler de zaman zaman sert olabilirler. Bunun için kendileri gibi sakin ve uysal balıklarla beslenmeleri uygundur. Üretimleri genel olarak kolaydır. Çünkü erkek yuvayı kurup yavrulara da kendisi bakacaktır fakat yavrular büyütülürken zorluklar yaşanması muhtemeldir. Özellikle labirent organı oluşum döneminde yavru guramiler su şartlarına çok duyarlıdır. Su, yavrulara uygun olmazsa ölümler kaçınılmaz olacaktır.

Paylaş:
Share
0

Minyatür akvaryumlarda beslenebilecek balıklar Bölüm: 4 Bettalar

Bettalar Asya kökenli bu balıklar labirentiler grubunda yer alır zira solungaç haricinde, labirent adı verilen bir solunum organına sahiptirler ve bu solunum organları sayesinde havadaki oksijeni de soluyabilirler. Bu nedenle çok küçük hacimlerde yaşamlarını sürdürmeleri mümkündür. Yine de sağlıklı bir şekilde bakmak için onları bardak misali kavanozlardan alıp en azından 10 lt lik akvaryumlarda beslemek gerektiğini düşünüyorum. Bettalar sert mizaçlı balıklardır. Özellikle erkekler birbirine tahammül edemezler. Birbirleriyle ölümüne kavga edeceklerdir. Erkeklerin dişilere davranışları da serttir. Sadece üreme dönemlerinde dişiyle geçinirler, tabi bu geçicidir. Üreme işlemi bittikten sonra erkek yine dişiyi hırpalayacaktır. Havayı soluyabilmeleri haricinde betalar açlığa da dayanıklıdırlar. 14-15 gün boyunca bir şey yemeden yaşayabilirler. Yine de zorda kalmadıkça lütfen bettaları aç bırakmayınız..

Paylaş:
Share
1

Minyatür akvaryumlarda beslenebilecek balıklar Bölüm: 3 Barblar

Genel bilgi: Barblar genel olarak büyük hacim gerektiren, büyük boyutlara ulaşabilen türlerdir.Tabi küçük boylu olanları da mevcuttur.Eklediğim balıklar asya ve afrika kökenli barblar olup maximum 5 cm boya sahip türlerdir.20-28 C arası sıcaklıklarda yaşayabilecek, optimum 22-25 C sıcaklığı seven balıklardır. Balıklar ph’ ın hafiften asidik olduğu, nötr sayılabilecek sularda yaşarlar. Dayanıklı türlerdir.Nanolarda beslenebilirler.Tabi şartları fazla zorlamamak koşuluyla.

Paylaş:
Share
0

Minyatür Akvaryumlarda Beslenebilecek Balıklar BÖLÜM: 2 Kardinal ve Kalem Balığı

Kardinal Balığı Tanım: Kardinal balığı ılık akvaryumlara uygun aktif sürü balığıdır. Çarpıcı balıklardır, stres altında olduklarında veya yalnız bakıldıklarında hoş görünmezler. Vücutlarının koyu kahverengi taban rengi parlak kırmızı renk olan kuyrukları ve yüzgeç kenarlarıyla canlanır, bunlara ilaveten beyaz veya parlak ışık altında uçuk sarı olarak görünen yatay bir çizgisi vardır ancak tek başlarına tutulduklarında ve koyu bir zemin üzerinde olduklarında bu renk neredeyse şeffaf olacak kadar berraklaşır. Tanichthys albonubes White Cloud Mountain Minnow Takım: Cypriniformes Familya: Cyprinidae Bilinen İsimleri: Çin danio, Fakir adam neonu (veya İşçinin neonu), Beyaz bulut dağı balığı

Paylaş:
Share
1

Minyatür Akvaryumlarda Beslenebilecek Balıklar BÖLÜM: 1 Rasboralar ve Tetralar

Minyatür bitkili akvaryumlarda beslenecek balıkların daha küçük boyutlarda, dayanıklı türler olması gerekmektedir. Böylece hem kolayca değişen su şartlarını tolere edebilen hem de akvaryumu küçük göstermeyecek türler belirlemiş oluruz. Biraz tecrübe edinip amatörlükten kendimizi biraz olsun sıyırmışsak çok olmamak koşuluyla daha narin balıkları da nano akvaryumlarımızda konuk edebiliriz. Hassas türlere bitkilerle ve dekorasyon malzemeleriyle(kayalar, kütükler) saklanabilecekleri bölgeler oluşturulmalı ve korktukları zaman akvaryumdan atlamaları engellenmelidir.Akvaryumun tam kapak olması da balıkların dışarıya atlamasını engelleyecektir. Yalnız yine de balıkların saklanabilecekleri, kendilerini güvende hissedebilecekleri alanlar oluşturulursa korkudan kaynaklanan balık ölümleri yaşanmayacaktır. Başlıklar altında bu balıkları inceleyelim;

Paylaş:
Share
Share