Minyatür Akvaryumlarda Beslenebilecek Balıklar BÖLÜM: 2 Kardinal ve Kalem Balığı

White Cloud Mountain Minnow

Kardinal Balığı

Tanım:

Kardinal balığı ılık akvaryumlara uygun aktif sürü balığıdır. Çarpıcı balıklardır, stres altında olduklarında veya yalnız bakıldıklarında hoş görünmezler. Vücutlarının koyu kahverengi taban rengi parlak kırmızı renk olan kuyrukları ve yüzgeç kenarlarıyla canlanır, bunlara ilaveten beyaz veya parlak ışık altında uçuk sarı olarak görünen yatay bir çizgisi vardır ancak tek başlarına tutulduklarında ve koyu bir zemin üzerinde olduklarında bu renk neredeyse şeffaf olacak kadar berraklaşır.

Tanichthys albonubes
White Cloud Mountain Minnow
Takım: Cypriniformes
Familya: Cyprinidae
Bilinen İsimleri: Çin danio, Fakir adam neonu (veya İşçinin neonu), Beyaz bulut dağı balığı

Davranış:

Bu sürü balıkları barışçıldır ve çok bir şey talep etmezler; tırtıklanacak süzülen kuyrukları yoktur ve bir hayli hızlıdırlar. Benzer boyuttaki balıklarla mutlu şekilde akvaryumu paylaşırlar. Birçok minnow (golyan balığı) gibi, çok aktiflerdir ve oynayabilecekleri hoş bir filtre akıntısına minnettar olacaklardır.

Akvaryum gereklilikleri:

Bu minnowlar, daha sonraları diğer akıntılı sularda ve Hong Kong’da da bulunabilseler de, ilk olarak Güney Çin’deki Kwangtung bölgesinde Beyaz Bulut dağlarındaki akıntılı sularda bulunmuşlardır, ve sonrasında Güney Amerika ve Madagaskar adasına da götürülmüşlerdir. İlk kez Tan adındaki bir çocuk tarafından bulundukları için cins ismi Tanichthys’tir. Albonubes basitçe ‘beyaz bulut’ demektir. Çin’in akıntılı sularından geldikleri için yüksek ısıdaki suları tolerans gösteremezler ve ısıtıcısız bir akvaryumda daha mutlu olurlar. 5 dereceye kadar düşük sıcaklıklarda yaşayabilirler ancak bu sıcaklık derecesinde sürekli tutulurlarsa aktif ve mutlu olamazlar. Genelde akvaryum mağazalarının tropikal bölümlerinde satılsalar da bu balıklar tropikal balıklar değillerdir. Su ihtiyaçları açısından çok talepkar değillerdir ve klordan arındırılmış musluk suyunda mutlu olacaklardır. Küçük (3,5 cm’ye kadar) balıklar küçük sürüler olarak tutulmalıdır ve 16 inç (yaklaşık 40 cm) uzunluğundaki bir akvaryum yeterlidir. Tankın kenarları bitkilendirilmeli ve yüzme için açık alanlar bırakılmalıdır. Koyu toprak zemin renklerini en iyi şekilde sergilemelerine olanak tanır.

Beslenme:

Ominovor minnowlar pul yemlerden, canlı yemlerden ve dondurulmuş canlı yemlerden hoşlanırlar. Dengeli bir diyet için hazırlanmış paket yemler ana besinleri için idealdir. Canlı yemi severler ve daphnia’nın ve sivrisinek larvasının peşine düşerler. Minnowlar yüzeyden veya orta seviyedeki sudan beslenmeyi tercih ettikleri için bu yemler besin olarak batan kan kurtlarından ve tubifexlerden daha iyidir.

Üreme:

Kardinal balıkları akvaryum içinde genelde ürerler, ancak akvaryum sıcaklığının 68F ila 72F arası soğuk olması gerekir. En iyi şekilde bir çift balığın üreme akvaryumuna alınmasıyla ürerler; erkekler dişilerden biraz daha incedir, üremeye hazır olduklarında dişinin vücudu erkeğin vücudundan daha yağlıdır. Üreme tankı yoğun şekilde bitkilendirilmelidir, tabana bilyeler koymak iyi bir fikir olacaktır. Bu dekor balıkların faydasına değildir, ancak en azından bir yumurta bu saklanma yerlerine düşecek ve ebeveynlerin tahribatından kurtulacaktır çünkü çiftleşme sonrasında ebeveynler aç olacaklardır; birkaç yumurtanın kaldığına emin olur olmaz ebeveynler tanktan uzaklaştırılmalıdır! 300 kadar yumurta bırakabilirler ki bu sayı da akvaristlerin besleyip büyütmesi için yeterli sayıdır. Küçük balıklar 36 saat sonrasında yumurtadan çıkarlar ve infusoria ile beslenebilirler.

Hastalıklar

Bu balıklar dayanıklı balıklardır, çok sıcak olmayan akvaryumda değillerse ve kaliteli temiz suda tutuluyorlarsa çok az hastalıktan mağdur olurlar.

Notlar

‘Uzun kuyruk’ veya ‘tül kuyruk’ olarak adlandırılan kardinal balığı varyeteleri üreticiler tarafından geliştirilmişlerdir. Bu varyasyonlar doğal kısa yüzgeçli balıkların karakteristiklerini paylaşsalar da daha yavaş ve daha naziklerdir, ancak yine de küçük barışçıl ılıman akvaryumlar için iyi bir seçimdir.

Her ne kadar akıntıyı seven balıklar olsa da (ve bu akıntı da bitkili akvaryumlar için çok istenilen birşey olmasa da) ısı istenci düşük olan bitkili akvaryumlar için iyi bir seçenek olabilir. Nano akvaryumlarda denendikleri ve bu küçük akvaryumlarda çok sıkıntılı olmadıkları gözlenmiş. Akılda olmasında fayda var…

Nannostomus Eques (Kalem Balığı)

nannostomus_eques
Kalem balığı olarak adlandırılan tam 36 tür balık olsa da, Eques türü nano akvaryumlarda bakılabilecek bir cinstir. Çok sakin ve barışçıl bir türdür, akvaryumdan dışarı atlamak gibi bir huyu yoktur ve üstü açık akvaryumlarda rahatlıkla bakılabilir, maksimum 5 cm boy’a erişir, en az 6’lı gruplar halinde bakılması tavsiye edilir fakat bir nano içinde bir dişi ve bir erkek şeklinde bakılarak üretim bile yapılabilir, fakat yavruların büyütülmesi zordur. Keza erişkin balıkların bile beslenmeleri zor’dur çünkü ağız yapıları çok küçüktür. Toz yem ile beslenebilirler fakat eğer kuru yemi kabul etmiyorlarsa artemia verilirken toz yem takviyesi yapılması ile kuru yeme alışabilirler.

Mustafa ERATA

Yiğit SEMERCİ

Paylaş:
Share

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Share