Minyatür akvaryumlarda beslenebilecek balıklar Bölüm: 4 Bettalar

Bettalar

Asya kökenli bu balıklar labirentiler grubunda yer alır zira solungaç haricinde, labirent adı verilen bir solunum organına sahiptirler ve bu solunum organları sayesinde havadaki oksijeni de soluyabilirler. Bu nedenle çok küçük hacimlerde yaşamlarını sürdürmeleri mümkündür. Yine de sağlıklı bir şekilde bakmak için onları bardak misali kavanozlardan alıp en azından 10 lt lik akvaryumlarda beslemek gerektiğini düşünüyorum.
Bettalar sert mizaçlı balıklardır. Özellikle erkekler birbirine tahammül edemezler. Birbirleriyle ölümüne kavga edeceklerdir. Erkeklerin dişilere davranışları da serttir. Sadece üreme dönemlerinde dişiyle geçinirler, tabi bu geçicidir. Üreme işlemi bittikten sonra erkek yine dişiyi hırpalayacaktır.
Havayı soluyabilmeleri haricinde betalar açlığa da dayanıklıdırlar. 14-15 gün boyunca bir şey yemeden yaşayabilirler. Yine de zorda kalmadıkça lütfen bettaları aç bırakmayınız..
Bu nedenlerden ötürü bettalar küçük akvaryumlarda beslenilebilir.

Boyları 5-6 cm e kadar büyüyebilen betaların isim ve fotoğraflarını ekliyorum. Bu bettaların çok fazla türü var. Gerçekten benim buraya yazdıklarım betaların sadece küçük bir kısmı. Fakat ülkemizde kaç çeşit betta görüyoruz? Saysak bir elin parmaklarını geçmez. Maalesef biz sarı prenses ve yunustan başka balık bilmiyoruz. :(

Betta brownorum 3.5 cm
Betta brownorum

Betta albimarginata 3 cm
Betta albimarginata

Betta channoides 2 cm
Betta channoides

Betta dimidiata 4.5 cm
img_20161206_051957

Betta falx 3.5 cm
Betta falx

Betta imbellis 6 cm
Betta imbellis

Betta persephone 3.5 cm
Betta persephone

Betta picta 5 cm
Betta picta

Betta simplex 4 cm
Betta simplex

Betta tussyae 5.5 cm
Betta tussyae

Betta splendens 6.5 cm
Betta splendens

Halit DEĞER

Paylaş:
Share

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Share