Bitkili Akvaryumlar için En iyi 5 Yosun Yiyici

Akvaryumda yosunlarla savaşırken sırf besin takviyelerinin kullanımına dikkat etmek ve suyun temizliğine dikkat etmek bile sizi çok ileriye götürecektir. Yosun mücadelesinde en etkili silah iştahlı bir alg yiyicidir. Çok farklı görünüşte ve boyutlarda alg yiyiciler vardır. Sizin için en ideal olanı fazla agresif olmayan ve tankınızın boyutlarına göre çok büyümeyen bir türdür. Ayrıca üremesini kontrol etmekte zorlandığınız yosun türlerini de yemelidir. İşte bitkili akvaryumlar için en iyi 5 alg yiyici:

 

1. Otocinclus affinis (Oto cat)

Bu küçük kedi balıkları muhteşem alg yiyicilerindendir. Öncelikle nispeten küçük ve 5cm’yi geçmeyen balıklardır. Böylece hemen her boyuttaki akvaryum için uygundurlar. Ayrıca agresif değildirler ve gerçekten seyri zevkli balıklardır. Sık sık daldan dala hoplayan ufak maymunlara benzetilirler. Son olarak da, birçok yosun türünü yer ve bitkilerinize asla dokunmazlar. Yeni kurulan akvaryumlarda yaygın olan kahverengi yosunlara bayılırlar ve hemen hemen her tür yumuşak yeşil yosunları tüketirler. Onlar için endişelenmenize neden olacak tek şey yeterince yiyecekleri olup olmadığı ve onları rahatsız etmeyecek balıkların bulunmamasıdır. Bu balıkları grup halinde besleyin ve kısa zamanda tankınızı nasıl da yosunlardan arındırdığını görün !

 

2. Caridina japonica (Amano karidesi)

Takashi Amano’nun doğal akvaryum stilleriyle ün kazanmış bu karidesler gerçekten birçok alg yiyicisini aç bırakacak kadar iyi birer yosun yiyicidirler. Saç yosununu ve diğer birçok yeşil yosun türünü tüketirler. Fakat bu karidesler diğer karidesler gibi tatlı suda üretilemezler(tuzlu suya gerek duyulur). Nispeten büyük olmayan balıklarca ve genel olarak beslenen sürü balıklarınca yenmezler. Büyükçe Loachlar ve guramiler onları yemeye çalışabilirler. Agresif olmamalarına rağmen akvaryumda larva varsa yeme eğilimindedirler. Diğer omurgasızlar gibi bakıra ve ağır metallare ayrıca balık ilaçlarına karşı hassastırlar.

 

3. Neocaridina denticulata sinensis var “Red” (Kiraz Karides)


Kiraz karidesler hem şık görüntüleri hem de akvaryumunuzu yosunlardan arındırdığı için beslenmeye değer canlılardandır. Eğer akvaryumunuzu yosunlardan arındırmaya ihtiyacınız olursa akvaryumunuza sadece bir kiraz karides tayfası ekleyin ve akvaryumunuzda yosundan eser kalmasın. Daha da iyisi, uygun su şartlarında üreyip akvaryumunuzu ömrünce bir yosun yiyiciden mahrum bırakmayacaklardır. Kiraz karidesler, küçük ve su şartlarında karşı hassas canlılardır. Ayrıca büyük balıklar karidesleri yiyebilirler. Yavruları içinse her balık tehlike oluşturur. En iyisi bu canlıları bitkili akvaryumlarda tek tür olarak beslemektir.

 

4. Plecostomus (Vatoz)

Birçok tipte ve boyda vatoz vardır. Bu vatoz türlerinden kimisi bitkili akvaryumlar için daha uygundur. Birçok vatoz türü 20-25cm’nin üzerinde uzamaktadır ve bu nedenle büyüdüklerinde standart akvaryumlar için pek ideal olmayabilirler. Öyle ki büyük bir vatoz akrilik bir akvaryumun camına zarar verebilecek kadar güçlü bir çeneye sahiptir ve bu çeneleriyle bitkilerinizi de yemeye başlayabilirler. Yani bitkili akvaryumlara sadece küçük vatoz türleri uygundur. Piyasada en fazla 10-15cm olabilen vatoz türleri bulabilirsiniz. Bunlar akvaryumlarınız iç.in uygundur. Bu vatozlar camlarınızı kristal parlaklığına getirebilirler. Ayrıca birçok alg yiyicisinin aksine yeşil nokta yosununu çıkartabilir. Uygun bir türünü aldığınızda vatozlar, büyük bitkili akvaryumlar için çok iyi birer yosun temizleyicisi olabilirler. Savunma amaçlı kullanabildikleri yanaklarındaki iğneler sayesinde büyük ve biraz agresif balıklarla da barındırılabilirler.

 

5. Crossocheilus siamensis (Siyam Yosun Yiyici)

SAE’ler bu işi çok etkin yapmadıkları için listeye zorla girmişlerdir. Bir yanda kendilerine benzeyen fakat SAE olmayan çok fazla tür bulunması, öbür yanda ise avantajdan çok dezavantaj barındırmaları onları olumsuz kılar. Kırmızı yosunu ve sakal yosununu yiyen ender balıklardandır. Saç yosununu da oldukça severler. Ne yazık ki mönüleri yosunlarla sınırlı kalmaz. Ayrıca uygun yapraklı diğer yosunları, mayacaları ve benzer bitkileri de yerler. Yaşlandıklarında özellikle başka yemek alternatifleri varsa yosun yemelerinin neredeyse bittiği gözlenir. Ayrıca yaşlandıkça agresefileşebilir ve maksimum boylarına yaklaştıkça akvaryumdaki diğer balıkları iyice rahatsız edebilirler. Fakat şu da var ki bir akvarist kırmızı yosun, kara sakallı yosun ve saç yosunuyla karşılaştığında eğer SAE’nin hoşuna gidecek bitkileri ve kolayca strese giren balıkları yoksa SAE’ler onlar için cankurtaran oluverirler.

YAZAR: www.aquatic-eden.com
ÇEVİRİ: Birkan TATAR

NOT: Makale çevirilirken ufak değişiklikler yapılmıştır. Makale yazarından izin alınmıştır.

Paylaş:
Share

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. darkeetar dedi ki:

    SAE benzeri balıkları çok sık besledim. Her zaman son derece memnun kaldım.Çok yaygın yosun sorunu yaşayan tanklarımı tertemiz yaptıklarına şahit oldum: Lakin SAE için değil ama imitasyon türler için kendi türüne ve diğer balıklara karşı saldırgan olduklarını okudum ve gözlemledim. Kesinlikle seyri keyifli ve son derece zeki canlılar.
    Vatozu çok çabuk, çok iri boyutlara ulaştığı için sevmiyorum, ama cüce vatoz bir başka. satın alırken dikkat etmeli. Ayırıcı olarak sunulan kafa yanı dikenleri benim balığımda 3 cm’ye ulaşıncaya kadar çıkmadı. Bir tür ergenlik belirteci olabilir, sakal misali. Balığımı 1,5 cm iken aldım. Şimdi 5 cm ve daha fazla büyümüyor. Son derece etkin ve seyri keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share