Tufan Gürman

Yarışma 6.sı 

6.jpg

 

Akvaryum Boyutu
80 X 40 X 50h
Tanzimin Adı
Bu benim dünyam
Taban Malzemesi ve Dekorasyon
En alttan itibaren 2 cm cocopeat, 1 cm saksı toprağı, 1 cm ince dere kumu, 1 cm kedi kumu, 1 cm dişli dere kumu, 1 cm kedi kumu. 2 hindistan cevizi kabuğu,2 adet lav kayası, 1 adet krenbesisler için testi
Aydınlatma Sistemi
18 watt X 2 daylight + 18 X 2 Grolux Günde 12 saat (sabah 4 saat, 4 saat ara 8 saat tam açık olarak timer ayarlı
Filtre ve Diğer Ekipmanlar
Unistar iç filtre günde 1 saat hava vermeden çalıştırılıyor. 200 W ısıtıcı 25 C sıcaklığa ayarlı
Kullanılan kimyasal ve gübreler
DIY (Fosfat-Potasyum-Demir-Micro Element-Misket )
Bitkiler
Çınar, zeytin, rotala red, amazon, sagittara sbululata, tilki kuyruğu, limon, gül, bacoba,cripto
Balıklar ve Diğer Canlılar
4 Krenbesis, 8 Plati-1 limon plati, 20 Lepistes varyeteleri,14 neon tetra, 4 black tetra, 2 ateş tetra, 2 Apistogramma Cacadu Orange, 4 cüce vatoz, 4 penguen, 4 sae, 2 albino corydas, 2 kuhli (lepistesler ve platiler okullar kapanınca yeğenime hediye edilecektir, nüfüs biraz fazla!)
Bakımda Yapılan işlemler
Haftada 2 kez dip çekimi, yaprakların toplanması, haftada bir iç filtre süngerinin ve bioball’larının ve camların temizlenmesi
Açıklama ve Diğer Konular
Tank , kapak ve sehpa DIY olarak yapılmıştır. Tank 8 mm cam alttan ve üstten kayıtlıdır. Buhar camların kapağın altında mevcuttur. Sehpası 4X4 demir profil üzerine giydirilmiştir. Tank kurulalı henüz 2 ay olmakla beraber krenbesis ve kakadular için hindistan cevizi kabuları ve kil testi konulmuştur.bitkilerin çoğunluğu budama olarak alınmış ve köklendirilmiştir. Düzenleme bitkiler tam köklendikten sonra gruplar haline getirilerek son hale getirilecektir. Şansımı deneme için gönderdim. Diğer yarışmacılara başarılar dilerim. Böyle bir oluşum emek ve katkılarınız için tüm akuaristler adına teşekkür ederim.

 

PUAN: 314  

JÜRİ YORUMLARI

Refet Ali Yalçın

Akvaryum şartlarına uygun iyi bitkiler seçilmiş. Echinodorus’un ve Crypto. balansae’nin fazla büyümesi dışında ileride bir sorun olmayacaktır. Akvaryumda fazla türden az az bitki var, bu görselliği düşürüyor. Bitkiler arkaplana bir sıra halinde dizilmiş. Akvaryumunda bitki bak(a)mayanlar bitkili arka fon alıp seyir zevklerini o şekilde arttırmaya çalışıyorlar. Oysa biz bitkili tank sahipleri, elimizde gerçek bitkilerin olduğunu hatırlayıp bunları daha etkileyici kullanmalıyız. Bitkileri önlü arkalı dizerek akvaryuma derinlik ve görsellik katmak iyi bir bitki akvaryumu için olmazsa olmazdır. Ön planda kullanılan bitki tanka önemli bir hava katmış, bu havanın devamını sağlamak için arkalara götürülen bitkilerin öne ve ortaya da getirilmesi lazım. Son olarak testi ve hindistan cevizi kabukları da yapay görünüyor. Belki iyi bir düzenleme ile doğal görünebilirler ancak şu halleriyle olmamaları daha iyi.

 

Onur Uygun

Ferah bir görünümü var, ilk bakışta çarpıcı bir görünümü olmasa da kötü olmadığı da açık. Kompozisyon olarak nitelenebilecek tipik bir çalışma yapılmamış gibi görünse de yarışmaya katılanların geneline göre yine de iyi. Açı biraz daha önden görünür şekilde olsa idi daha iyi olurdu, bu şekilde değerlendirme yapmak oldukça zor. Malum, bitkilerin yerleşimi bu açıdan kendini yeterince gösterecek yapıda değil.

Bence en büyük sorun malzemelerin oluşturduğu yapaylık. Her ne kadar bitkilerin yerleşimlerine şöyle genel olarak bakınca doğal bir görünüm sağlanabilse de özellikle ortadaki büyük cisim başta olmak üzere sağ arkadaki ekipmanlar ve testi doğallığı bozuyor. Tüm bu yapay cisimler ve ekipmanlar çıkartılmış olsa idi daha yüksek puan alınabilirdi. Bitkiler sağlıklı görünüyor, büyük problemler göze çarpmıyor. Bitkilerin türleri, yerleşimleri ve sıklıkları göz önüne alınırsa sürdürülebilirliği orta düzeyde sayılabilir. Taban bitkileri daha sık olsa çok daha güzel bir görüntü elde edilebilirdi. Şu anda ön sıralarda yer alması düşük ihtimal olsa da iyi bir bakım, daha doğal bir görünüm ve kompozisyondaki birkaç radikal değişiklik ile gelecekteki yarışmalarda ümit vaat ediyor.

Ufuk Uçar

S.Subulatalar taban bitkileri yerine kullanılmış, yeşil renk ağırlıklı şirin bir akvaryum.Yanlız canlı türleri biraz karışık ve sayıları fazla ve ısıtıcı fazla sırıtmış.Fotoğrafta açılı yerine cepheden çekilse daha iyi olurmuş.Bitki gelişimi orta seviyede.

Yiğit Semerci

Akvaryumunuzun dizaynı genel olarak iyi, bitkileriniz formda fakat dizaynda, arka fonda bazı yerleri daha seyrek bitkilendirmek hatta belli bir noktayı bitkilendirmemek derinlik hissini artırır. Akvaryumun tam karşıdan çekilmiş bir fotoğrafı akvaryum hakkında daha sağlıklı yorumları da beraberinde getirecektir.

Share