Hakan Karataş

 Yarışma 5.si 

 

3.jpg

 

Akvaryum Boyutu
100 * 40 * 50
Tanzimin Adı
SESSİZ KAOS
Taban Malzemesi ve Dekorasyon
9 LITRE FONDO VIVA KUM ALTI TABAN GÜBRESİ 30 LITRE AQUACLAY GROUND 1–4 mm. ZEMİN TOPRAĞI (KUMU) MANGO KÖKLERİ
Aydınlatma Sistemi
GRO-LUX 30 WATT AQUASTAR 30 WATT DAYLIGHT 30 WATT
Filtre ve Diğer Ekipmanlar
FİLTRE SİSTEMİ: MEKANİK FİLTRASYON: ATMAN EF3 DIŞ FİLTRE İLE; EHEIM EHFIMECH – SERA BIOFIBRES – FILTRE SÜNGERİ – SERA ELYAF BİOLOJİK FİLTRASYON: ORİJİNAL KAPAK FİLTRESİNDE SERA SİPORAX
Kullanılan kimyasal ve gübreler
SERA TABLET GÜBRE SEACHEM FLORISH
Bitkiler
MICROSORUM PTEROPUS (JAVA FERN) CRYPTOCORYNE WENDTII “BROWN” CRYPTOCORYNE WENDTII “GREEN” CRYPTOCORYNE WALKERİ CRYPTOCORYNE UNDULATA CRYPTOCORYNE BECKETTI CRYPTOCORYNE BECKETTI “PECHII” ECHINODORUS BLEHERI ECHINODORUS MARBLE QUEEN VALLISNERIA GIGANTEA ANUBIAS NANA ANUBIAS AFZELII SALVINIA NATANS
Balıklar ve Diğer Canlılar
BALIKLAR: 1 ADET EPALZEORHYNCHOS FRENATUM ‘ALBINO’ – ALBİNO LABEO 50 ADET PARACHEIRODON AXELRODI – KARDİNAL NEON 20 ADET HEMIGRAMMUS BLEHERI – KIRMIZI BURUNLU TETRA 10 ADET PUNTIUS DENISONII 6 ADET NANNOSTOMUS EQUES 4 ADET BALON RAMIREZI 4 ADET QUEEN ARABESQUE PLECE – L 260 3 ADET ANCISTRUS TEMMINCKI – CÜCE VATOZ 3ADET ANCISTRUS TEMMINCKI ‘ALBINO’ – ALBİNO CÜCE VATOZ 2 ADET CORYDORAS STERBAI – SARI YÜZGEÇLİ ÇÖPÇÜ 2 ADET CORYDORAS COPEI – BENEKLİ ÇÖPÇÜ 2 ADET BETTA SPELENDES “PAIR” DİĞER: 4 ADET NERITINA NATALENSIS – ZEBRA SNAIL 4 ADET CARIDINA JAPONICA – AMANO KARİDES 1 ADET UNDERWATER DWARF FROG – CÜCE SU KURBAĞASI
Bakımda Yapılan işlemler
HAFTALIK % 20-3- SU DEĞİŞİMİ
Açıklama ve Diğer Konular
KURULUM TARİHİ: 01.04.2005

PUAN: 321

 

JÜRİ YORUMLARI

Refet Ali Yalçın

Seyredeni bir süreliğine hapsedecek hoş bir çalışma olmuş. Albino frenatus tanktaki kahverengi-koyu yeşil mistik havayı bozuyor. Denisoniler ise ayrı bir heyecan katmış. Akvaryumun en büyük eksisi derinliğin kullanılmayışı. Standart bir akvaryum olduğu bilinmezse derinliğini tahmin etmek zor olur. Daha iyi bir tasarım ve daha iyi (daha üstten) bir çekim açısı ile derinlik verilse çok daha çekici olur. 2 echinodorus türü de eğer bonsai tarzı budanıp büyümesi engellenmezse dev boyutlara ulaşıp etrafındaki bitkilere yaşam şansı vermezler, ki blehleri bulunduğu bölgede görüntüyü bozup baskınlığı ele almaya başlamış bile.

Onur Uygun

Genel olarak ilk bakışta hoş görünüyor fakat kompozisyon zayıf. Yine de bitkiler uyumlu ve doğal durmuş. Karmaşık bir görüntü var ama hem çok kötü durmuyor hem de doğal bir hava katıyor. Kompozisyondan puan kaybı olsa da doğallıktan biraz puan kazancınız da var. Sol arkadaki hortum görünüyor ancak fazla puan kaybına sebep olacak durumda değil..

Fotoğraflama katılımların geneline bakarsak güzel ama tetraların yüzeye daha yakın olduğu, soldaki battal boy balığın başka yerde olduğu bir fotoğraf çekilebilse daha iyi olurdu.(bu durum puanlamaya çok fazla etki yapmadı) Sol yüzeydeki saz yaprağı budansa iyi olurdu. Akvaryumun kendisi dışında sehpanın ve duvarın fazlası ile görüntüye girmesi hoş durmamış.

Sürdürülebilirliğe gelirsek, hem bitkilerin türleri hem de dikim yerleri açısından sürdürülebilir bir kurulum olduğunu rahatça söyleyebilirim.

 

Ufuk Uçar

Bitki gelişimi orta/iyi seviyede ve bitki dizaynı da biraz karışık.Fotoğraf çekiminde biraz ışık sorunu var.Akvaryumun canlı nüfusu fazla gibi gözüküyor.Albino labeo ise şirin küçük balıklar arasında biraz sırıtmış.  

 

Yiğit Semerci

Gözüme ilk çarpan şey akvaryumunuzda oldukça fazla canlı olduğu ve bitkilerin belli dizayn içinde olmadığıydı. Fakat sizde zaten bu durumu akvaryumunuza verdiğiniz isim ile belirtmişsiniz. Genel olarak bitkilerinizin kondisyonları iyi, fakat crypto’ların yapraklarından anladığım kadarıyla zaman zaman akvaryumunuzda ısı artışları oluyor. (eğer akvaryumunuz güneş gören bir yerdeyse buna göre önleminizi alınız, diğer hallerde ısıl kontrol basit malzemeler ile yapılabilir)Bence kullandığınız saz’ın yaprak kalınlığı akvaryuma göre büyük kalmış, crypto’lar akvaryumun bir köşesinde yığın halinde daha güzel görünebilir.

 

 

Share