Hottonia palustris (Su menekşesi, minyatür çınar)

Habitat: Avrupa ve Kuzey Asya

pH: 5,0 – 7,5

Sıcaklık: 15-25 C

Işık İhtiyacı: Yüksek

Co2 İhtiyacı: Orta-Yüksek

Genişlik: 10-20 cm

Yükseklik: 20 cm

Genel Yorum: Hotonia palustris Türkiye dahil olmak üzere Avrupa kıtasında,sulak alanlarda yetişen bir su bitkisidir.Malesef soyu tükenmekle karşı karşıya kalan bir bitkidir ve koruma altındadır.Çoğunlukla sık kümeler halinde submers rastlanır ve sadece çiçekleri su üstüne çıkar. Fakat suların çekilmesiyle emers büyüyebildiği de görülür.Tıbbi amaçlar için de kullanılan bu bitki Avrupada su bahçelerinin süslenmesinde sıklıkla kullanılır.

Hotonia palustris ihtiyaçları konusunda biraz dikkat ister.Güçlü ışığa ihtiyacı vardır.Soğuk suları tercih eder.Nitrat ve Phosphat gübrelemesi şarttır.Aydınlatma en az 0.8 watt/lt olmalı ve gölgede kalmamalıdır.CO2 güçlü ve sağlıklı görünmesi için önemlidir. Soğuk su büyüme hızını tetikler ve gövdenin kalınlaşmasını sağlar,bitki daha sağlıklı görünür. NO3 ve PO4 suda sürekli ölçümlenebilir miktarda bulunmalıdır. Nitrat eksikliği sararmasına,Phosphat eksikliği koyu bir renk almasına ve nihayet çürümesine yol açar.
Su menekşesi bu sayılan ihtiyaçları karşılandığında çok hızlı büyür ve bolca yeni filiz verir.Filiz uçlarının kesilmesiyle akvaryumun orta alanında kolaylıkla çalı görünümü sağlanabilir.Buz kristallerini anımsatan değişik yapraklarıyla çok güzel bir kontrast bitkisidir.

Paylaş:
Share

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Share