Kategori: Haberler

0

Biyotop Akvaryumları Bölüm 3: Güneydoğu Asya Biyotop Akvaryumları

Akvaryumlarda beslediğimiz bir çok canlının doğal evi olan Güneydoğu Asya, çok sayıda geniş nehre ev sahipliği yapan yağmur ormanlarıyla çevrilidir. Zengin bitki ve balık çeşitliliğine sahip bu bölge akvaryum hobisi için son derece önemlidir. Güneydoğu Asya biyotop akvaryumları genellikle bu geniş nehirlere dökülen küçük sucul alanları taklit eder. Sumatra, Borneo ve Java adaları da bu bölgeye dahildir. Bucephalandra türleri Asya’nın en büyük-Dünya’nın 3.en büyük- adası olan Borneo’da sıkça bulunmaktadır. Güneydoğu Asya biyotop akvaryumları, genellikle bu nehirler ve bunlara dökülen küçük çayları, yağmur ormanlarının derininden köken alıp yer yer göletleşen blackwater karakterindeki humik asitten zengin kahverengi suları veya nehirlerin okyanuslara döküldüğü mangrovlardan zengin acı su yataklarını taklit eder.

Paylaş:
Share
0

Örnek Dizaynlar

Hangi akvaryum bitkileriyle ne tip akvaryumlar tasarlanabileceği konusunda fikir vermesi açısından ilginizi çekebilecek birkaç tasarım:

Paylaş:
Share
4

IAPLC’de 1.lik ödülü almış akvaryumlar

Akvaryum bitkileri ile peyzaj konusunda en yaygın organizasyonlardan biri olan ve Aquatic Design Amano tarafından düzenlenen The International Aquatic Plants Layout Contest‘te son 15 yılda birincilik almış akvaryumların derlemesi. Ülkemizde de yarışmaya ilgi her geçen yıl artmakta. Umarım yakın zamanda bizden de güzel dereceler çıkacaktır. Fikir vermesi açısından bugüne kadar yarışıp Grand Price’ı almış akvaryumların fotoğrafları;

Paylaş:
Share
0

The International Aquatic Plants Layout Contest 2010

Uluslararası en büyük bitkili akvaryum peyzaj yarışmalarından ADA Aqua Design Amano tarafından bu düzenlenen bitkili akvaryum yarışması IAPLC 2010 ‘a katılımlar başladı ! Bu yıl 10.su düzenlenen yarışmaya katılım 31 Mayıs 2010 ‘da sona eriyor.

Paylaş:
Share
1

Uygun Akvaryum Ölçülerinin Belirlenmesi (BF1)

Akvaryum kurulumunda soru işaretlerini silmek amacıyla yeni bir uygulama başlattık. Belirlenen konu başlıkları forumda tartışılarak derleniyor ve bir yazı haline getiriliyor. Bu interaktif yazı dizimizin ilk konusu ise Uygun akvaryum ölçülerinin Belirlenmesi; Aşağıda yer alan tüm maddelerin bir arada ele alınmasıyla herkes kendisine özel, istediği şartlara en uygun akvaryum ölçülerini ortaya çıkarabilecektir. Şimdi buraya kadar olan mesajları bir araya toplayacak olursak:

Paylaş:
Share
1

1.BiTAK Bitkili Akvaryumlar Yarışması Sonuçları

İlk defa düzenlediğimiz bitkili akvaryumlar yarışmamızın sonuçlandırılması sonunda tamamlandı. Emek veren herkese, özellikle jüri üyelerimize çok teşekkür ederim. İlk defa yaptığımız bir organizasyon olduğu için birçok aksilik ve zorlukla karşılaştık. Neyse ki herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak bu sorunların üstesinden gelinmesini sağladı. Yarışmadan ilginç bir sonuç ortaya çıktı: 2 tane 2.miz var. Bu kolay kolay karşılaşılan bir durum değil. İki yarışmacının ikisinden berini bir alt dereceye düşürmeye de yüreğimiz el vermedi 🙂 Sponsorlarımız da bizi kırmadılar… Katılan herkese teşekkür ediyoruz.  İşte dereceler:

Paylaş:
Share
Share