Kategori: Bitki Türleri

2

Bucephalandra sp.

Habitat: Asya Sıcaklık: 22-28°C pH: 5.0-8.0 Işık İhtiyacı: Orta Co2 İhtiyacı: Düşük-Orta Genişlik: 15-25 Cm Yükseklik: 5-10 Cm Anubias ve Cryptocoryne gibi Araceae ailesine aittir. Tanımlanan temel türler Bucephalandra gigantea, Bucepholandra magnifolia, Bucepholandra motoleyana olmakla birlikte 100lerce değişik isimde tür görebilirsiniz. Su akıntısına karşı koymak üzere gelişmiş kökleri kaya ve kütük gibi sert yüzeylere sıkıca tutunur ve bu yüzeyler üzerinde beslenmelidir. Ani su ve ortam değişiklikleri Cryptocoryne türlerinde olduğu gibi yaprak kaybına sebep olabilir ancak bütün yapraklar kaybolsa bile sağlıklı bir rizomdan yeni yapraklar gelişebilmektedir. Bu tip stres koşullarında ışığı bir süreliğine tamamen kapatmak ve oksijenden zengin bir ortam sağlamak faydalı olabilmektedir.

Paylaş:
Share
0

Vesicularia ferriei (Weeping moss)

pH: 6.0-8.0 Sıcaklık: 20-30°C Işık İhtiyacı: Düşük Co2 İhtiyacı: Düşük Genel Yorum: Bakımı çok zor olmayan, ön plan ve orta plan bitkisi olarak kullanılabilecek bir türdür. Genelde kayalara, kütüklere sarılarak ya da gözenekli bezlere sarılıp tabana konularak kulanılır.

Paylaş:
Share
0

Vesicularia dubyana (Java Moss)

Habitat : Asya pH: 6.5-8.0 Sıcaklık: 15-30°C Işık İhtiyacı: Düşük Co2 İhtiyacı: Düşük Genel Yorum: Java Moss(Java yosunu) olarak bilinir .  Fazla ihtiyacı olmayan bir bitkidir. Kuma gömülmez, kayalara ve kütüklere bağlanarak tutundurmak gerekir. Yavru balıklar için çok iyi saklanma yerleri oluşturur. Nemli ortamlarda su üstünde de geliştirilebilir. Yabancı yosunlar tarafından istila edilip öldürülmemesine dikkat etmek gerekir. Doğal akvaryum tarzı ve canlı doğuran balıklar için çok iyi bir bitkidir. Gelişmesi sağlıklı, oturmuş akvaryumlarda daha iyi olur.

Paylaş:
Share
0

Vallisneria torta

Habitat: Asya pH: 6,5 – 7,5 Sıcaklık: 18-28 Işık İhtiyacı: Orta-Yüksek Co2 İhtiyacı: Orta Genişlik: 2-10 cm Yükseklik:  10-30 cm Genel Yorum: Vallisneria ailesinin popüler üyelerindendir. Kıvrımlanabilen, kısmen sert yaprakları vardır. Bakımı kolaydır

Paylaş:
Share
0

Vallisneria spiralis ‘Tortifolia’

pH: 6,0 – 8,5 Sıcaklık: 18-28 Işık İhtiyacı: Orta-Yüksek Co2 İhtiyacı: Orta Genişlik: 5-20 cm Yükseklik:  20-60 cm Genel Yorum: Vallisneria ailesinin arka planda kullanmaya uygun, kıvrımlı yapraklarıyla şık türlerindendir. Diğer Vallisneria türlerine göre nispeten daha fazla ışığa gereksinim duyar. Bakımı genel olarak diğer vallisnerialara benzer.

Paylaş:
Share
0

Vallisneria Gigantea

Habitat: Uzakdoğu pH: 6,5 – 7,5 Sıcaklık: 18-28 Işık İhtiyacı: Orta-Yüksek Co2 İhtiyacı: Orta Genişlik: 4-5 cm Yükseklik: 200 cm Genel Yorum: Vallisneria ailesinin adından da anlaşılacağı gibi en büyük üyesidir . Demir ve ışığa ihtiyaç duyar . Sürgün vererek ürer ve arka plan bitkisidir .

Paylaş:
Share
Share