Aydınlatma Kriterleri / AquarIum lIghtIng crIterIas

lighting

Türkiye’de akvaryum aydınlatma ekipmanları pahalı olduğundan alternatif çözümlere yöneliyoruz. Florasan alırken sizce lümenmi,kelvinmi yoksa fotonmu önemlidir? Watt karşılaştırma için iyi bir kriter mi ? Neden?

Ben lambalarımı genelde kelvin değerine göre seçerim. Bence bitkili akvaryumlar için en uygun kelvin değeri 6.500-8000 arası değerlerdir. Ucuz ve iyi bir alternatif olarak orjinal Phliphs ve Osram floresanlarının 6.400-6.800 kelvin değerli daylight lambalarıdır. Tabii ki bu kural T8 ve T5 lambalar için geçerli.

Fakat yine Osram’ın 6.000 kelvinli daylight HQl lambaları da kullanıma uygundur.

Saygılar,

Oliver

Aquarium lighting materials are very expensive in Turkey. This reason, find the alternative analysis. Is the important thing while buying florescents is lumen, kelvin or foton? Is the watt a good comparation criteria ? Why?

I choose my lamps the most time to the Kelvin Temperatur. The range between 6.500 and 8.000 Kelvin are the best for planted aquarium in my opinion. A cheap and good alternative are original lamps from Osram or Phillips Daylight – available in 6400 till 6800. This rule are for T8 oder T5 bulbs.

But also for HQI bulbs you can use daylight bulbs from Phillips or Osram about 6000 Kelvin.

Regards,

Oliver

Paylaş:
Share

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share