Aponogeton crispus

Familya: Aponogetonaceae
Vatanı: Güneydoğu Asya
Orijin: Sri Lanka
Yükseklik:35–50cm
Genişlik: 20–30 cm
Işık Gereksinimi: Yüksek
Sıcaklık:20–32C
Sertlik: çok yumuşak- orta
pH 5.5–7.5
Zorluk: Orta

Aponogeton crispus açık yeşil ve saydama yakın kıvrımlı yaprakları ile görünümü çok güzeldir. Yumuşak ve asitli su, gelişmesi için en elverişli koşuldur. İstediği bu koşullarda bol yaprak üreterek oldukça geniş bir alanı kaplar ve sürekli çiçek açar. Boyutları nedeniyle büyük ve derinliği en az 40 cm olan akvaryumlarda bulundurulmalıdır. Çiçeklerinin ıslanmaması için su yüzeyi fazla dalgalı olmamalıdır. Çiçekleri ıslanmasını engellediğinizde birbirine dokundurup sürtülerek tohum almak mümkündür. Bunun için üzeri açık akvaryumlar veya havuz daha uygundur. Bu koşullar da sağlandığında sürekli açan çiçeklerinden tohum alıp üretebilirsiniz. Doğada yağmurlu mevsimde uykuda olup çiçek açmamasına rağmen akvaryumlarda sürekli beyaz çiçekler açar.
Yumru kökü çürümemesi için zemin kumuna gömülmemeli bir ip ve vantuzla tabana bağlanmalıdır. Soğanının çevresinden çıkan kökler kuma gömülerek bitkinin tabandan beslenmesini sağlar.
Çok iyi bir nitrat yok edici ve oksijen üreticidir. Suda yeterli karbondioksit bulunduğunda ve güçlü ışık altında yaprakları oksijen taneleri ile kaplanır. Gübreleme ile yaprak görümü mükemmel hale gelir. Potasyum ve demir yanında karbon ihmal edilmemelidir.

Paylaş:
Share

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Share