Akın Yamak

 

 

Yarışma 3.sü

14.jpg

 

Akvaryum Boyutu
100x40x50
Tanzimin Adı
Bitkili karma
Taban Malzemesi ve Dekorasyon
Lav taşı ve kuartz kum . Üç adet kütük
Aydınlatma Sistemi
2×30 Watt daylıght , 1×30 watt grolux .
Filtre ve Diğer Ekipmanlar
Atman dış filtre , atman 200 watt ısıtıcı
Kullanılan kimyasal ve gübreler
Seachem Flourish
Bitkiler
Cryptocoryne wendtii \”Brown\” Cryptocoryne wendtii \”Green\” Echinodorus bleheri Sagittaria subulata Vallisneria americana Bacopa australis Cabomba caroliniana Egeria densa (Eledoa) Hygrophila corymbosa (Limon) Ludwigia repens (Gül) Microsorum pteropus
Balıklar ve Diğer Canlılar
Poecilia reticulata (Lepistes) Xiphophorus maculatus (Plati) Poecilia sphenops Barbus titteya (Kiraz Barb) Crossocheilus siamensis (SAE) Trigonostigma heteromorpha (Rasbora) Paracheirodon innesi (Neon Tetra) Corydoras paleatus (Komando Çöpçü) Glyptoperichthys gibbiceps Pomacea Canaliculata (Apple Snail)
Bakımda Yapılan işlemler
Haftalık % 25 su değişimi , 10 ml Seachem fluorihs sıvı gübre eklenmesi
Açıklama ve Diğer Konular
Haftalık % 25 su değişimi , 10 ml sıvı gübre eklenmesi

 

 

PUAN: 342

 

JÜRİ YORUMLARI

Refet Ali Yalçın

Suyun bulanıklığı ve/veya fotoğraf kalitesinden dolayı yeterli kontrast ve netlik göremiyorum bu da etkileyiciliği azaltıyor. Odak nokta olan bleheri ve subulata birleşimi diğer bitkiler tarafından iyi desteklenmemiş. Bleherinin arasından çıkacak ince dallar hoş dururdu. Birbirine yakın olan Cabombaların çok farklı boylarda olması sağda görselliği bozmuş. Cabomba ve gülün önü boş kalmış. Fazla sayıda ve renkte balık bir karmaşa yaratmış. Akvaryumun ileride çok daha iyi noktalara geleceğini düşünüyorum…

 

Onur Uygun

Genel itibari ile hoş ve farklı bir akvaryum. Aslında genel olarak orta ön kısımdaki bitkilerin yüksekliği puan kaybına sebep olacak olsa da arkaplan ile uyumu göz önüne alındığında özgün bir görünüm sağlamış. Kompozisyon çok iyi olmasa da farklı ve doğal… Sağ arka tarafta bitki yoğunluğu arttırılırsa iyi olacaktır. Bitkilerin yakın tonlarda olup iyi bir kontrast sağlayamaması puanı düşürücü etki yapıyor.Fotoğraflamadan dolayı biraz puan kırıldı, pek net değil. Çekmecelerin görünüyor olması pek iyi olmamış. Bitkiler ilk bakışta göze çarpan ciddi sağlık sorunları yok. Sürdürülebilirliği iyi olmasına karşın özellikle bitki yoğunluğu az olan yerlerde budama gereksinimi fazla türlerin konmuş olması sürdürülebilirliği biraz azaltıyor.Ekipmanların fotoğraflamadan önce çıkartılmış olması iyi olurdu. Arkaplan olarak başka bir renk seçilseydi akvaryum kendisini çok daha iyi gösterirdi.

 

Yiğit Semerci

Akvaryum genel olarak başarılı, fakat sagittaria yayılımı ışık yüzünden orta kesimde oldukça yoğun olmuş ve akvaryumda sadece yeşil tonlarını görebiliyoruz. Akvaryumun sağ ve sol kesimlerinin ışık oranı orta seviye ile eşitlenebilirse sagittaria gelişimi de kendiliğinden birkaç ayda düzelecektir. Kontrast oluşturacak renkte bitki edinmeniz de görselliği arttıracaktır.

Share