Konu: philips tld 965  (Okunma sayısı 18487 defa)

Harun Söylen

• Bağımlı Üye
  • İçerik Geliştirici
  • Ad Soyad: Harun Söylen
philips tld 965
« : Haziran 14, 2008, 20:10:52 ÖS »
internette online philips tld 965 satan site bulamiyorum yardimci olur musunuz
ya da onun yerine ne alabilirim

Harun Söylen

• Bağımlı Üye
  • İçerik Geliştirici
  • Ad Soyad: Harun Söylen
Ynt: philips tld 965
« Yanıtla #1 : Haziran 17, 2008, 12:45:31 ÖS »
tld 865 buldum :S

mustafaozbek_1

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : Kasım 07, 2008, 17:41:42 ÖS »
daylight lambaların hepsi 6500K bi sorun olmaz.. tanesi 1.5 ytl

Bvarisli

• Bağımlı Üye
  • Süper Moderatör
  • Ad Soyad: Barış VARIŞLI
« Yanıtla #3 : Kasım 07, 2008, 19:51:51 ÖS »
Daylight lambalarında kendi aralarında kelvin varklılığı ve renk sıcaklıkları farkı olanlar var. 965 ile 865 ve 765 arasında grafiklerde oldukça büyük farklar var.

Bammbamm

• Üye
  • **
« Yanıtla #4 : Mart 26, 2009, 16:57:01 ÖS »
Barış Bey,

965,865 ve 765'in spektral diyagramlarının büyük farklılık gösterdiğini söylemişsiniz. Bu diyagramları bizimle paylaşabilir misiniz acaba?
Benzer bir araştırma da ben yapmıştım fakat bahsettiğiniz gibi büyük farklılıklar göremedim bu ampullerin spektral diyagramlarında. Kelvin sıcaklık değeri, ampulün yaydığı ışığın rengini temsil ettiğinden, tamamı 6500K olan bu ampullerin dolaylı olarak renk dağılım diyagramlarının çok farklılık göstereceğini düşünmüyorum, özellikle aynı markanın farklı serileri ise.
Bu seriler (700,800,900) arasındaki en belirgin fark CRI değerleri, yüksek serilere çıktıkça CRI değeri artmakta. Renk geri verimleri yüksek olduğu için  akvaryumlarda canlıları gerçek renklerinde görebilmek adına yüksek serileri tercih ediyoruz. Bunu da gözümüze hitap ettiği için yapıyoruz, ben bu farkın bitki gelişimde çok büyük bir etkisi olduğunu düşünmüyorum.

Benim bulduğum diyagramlar:
Philips TLD 865 için:

Philips TLD 965 (Deluxe pro) için:

Saygılar.

Bvarisli

• Bağımlı Üye
  • Süper Moderatör
« Yanıtla #5 : Mart 29, 2009, 16:50:23 ÖS »
Philips TL-D 18W/54-765

Philips MASTER TL-D Super 80 18W/865

Philips MASTER TL-D 90 De-Luxe 18W/965

Model model grafikler incelendiğinde 765 modelinin en kötü değerlere 865'in ise en yüksek yeşil değerine sahip olduğu görülüyor. 865'in normal modeline bakmadım 765'inde Super modeli yok sanırım. 765 6200 Kelvin diğerleri 6500 Kelvin. Lümen olarak en yüksek değer 1300 Lm. ile 865'de en düşük tabiki 1050 Lm. ile 765, 965 ise 1150 Lm. Bu bilgilere dayanarak özellikle içerdiği yeşil renk'in yüksekliğiyle kısıtlı bilgime göre en parlak ışığı 865 sonra 965 en sonra 765 verecektir. Dediğiniz gibi CRI değerleri de farklı tabiki ve buda fiyatlarda bile farkediliyor. Ben 965'i sanırım 6 ytl gibi bir fiyata almıştım. 765'ler Kipa'da 1,5 lira idi, 865 hiç sormadım, karşılaşmadım o yüzden bilmiyorum. Edindiğim bir bilgiye görede serinin başlangıcındaki rakam Cri değer aralığını belli ediyor. Zaten sitede'de 765'in 72 Ra8, 865'in 85 ve 965'inde 93 Ra8. Rakamsal değerler sonucunda da (en azından bana göre) en kaliteli floresan (Buradaki 3 model arasında) MASTER TL-D 965. O yüzden tercih sırası önce 965 sonra 865 olmalı. 765 oldukça verimsiz gibi geldi bana o yüzden alacağımı sanmam. Şuan akvaryumumda 3 Gro'lux, 2 Aquarelle'nin yanında bir adet 965 De-Luxe bir adet'te 950 De-Luxe kullanmaktayım ve kombinasyonumdan oldukça memnunum.
« Son Düzenleme: Mart 29, 2009, 16:51:28 ÖS Gönderen: Devletabi »

Bammbamm

• Üye
  • **
« Yanıtla #6 : Mart 29, 2009, 19:51:40 ÖS »
Barış Bey,

765'in diyagramını bulamamıştım, paylaştığınız için teşekkür ederim. Açıkcası bu kadar farklı bir spektral diyagrama sahip olacağını tahmin etmiyordum. Fakat yinede 865 ve 965'in diyagramları birbirlerine gerçekten yakın. İlk mesajımda söylemeye çalıştığım; eğer 965 bulamazsak düşük modellerin de gönül rahatlığıyla kullanılabileceği idi. Şu durumda 765'i kategori dışı bırakırsak, 865 gönül rahatlığı ile kullanılabilir. 765'in 965 ile aynı lümen değerine sahip olması beni şaşırttı açıkcası, genel de ampullerin CRI değerleri arttıkça Lümen/Watt değeri düşmektedir. Yani CRI değeri daha düşük olan ampulün daha parlak olması beklenir. 965 ve 865 arasındaki farkta görüldüğü gibi. Dediğiniz gibi 965'ler bu ampuller arasında ek kaliteli olanlarıdır en yüksek renk  geri verimine sahip oldukları için. Bu arada akvaryumlarda kullanımını pek duymamış olsamda bir üst modeli daha mevcut; Graphica serisi 6500K ampullerin CRI değerleri 98Ra'dır. Buna bağlı olarak lümen/watt değeri de düşmekte tabi.Dediğiniz gibi yeşil dalga boyu ile lümen değerinin alakası olabilir, o konu da bir bilgim olmadığından yorum yapmak istemem. Benim kafamı kurcalayan acaba yüksek CRI değerine sahip ampullerin, sırf gözümüze hitap ettikleri için kullanmak ne kadar doğru? (yanlış anlamayın bende 9xx serisi ampuller kullanıyorum akvaryumlarımda)

Akvaryumunuzdaki ampul kominasyonunuz güzel görünüyor. Bir noktadan sonra ampul seçimi göz zevkine kalıyor, örneğin ben 950'lerden pek memnun değilim. Diğer ampullerin renklerini domine eden bir sarılımsı görüntü veriyor akvaryuma. Kişisel olarak, 6500-10000K aralığındaki ampullerin göze daha çok hitap ettiklerini düşünüyorum.
Henüz yerli ve yabancı akvaryum forumlarında karşılaşmamış olsam da, Osram'ın bir ampulü var Luminux 880 Skywhite isimli, 8000K renk sıcaklığına sahip. Malum 8000K ampuller Takashi Amano sayesinde oldukça popüler oldular. Osram'ın bu ampulünü henüz bulmuş değilim. Belki benim gibi denemek isteyen arkadaşlarla toplanıp bir kutu satın alınabilir?
Açıkcası Aquarelle-880-965,  kombinasyonunu denemek isterim.
Osram LUMILUX 880 SKYWHITE:

Spektral diyagramına bakınca, bana bitkili akvaryumlarda başarılı olabilecek bir ampul gibi geldi.

Saygılar.

Not: Marka isimlerini vererek mesaj yazdım, biraz reklam yapıyormuş gibi oldu. Fakat umarım yanlış anlaşılmam. Bu markalar ile hiçbir bağlantım yok, sadece kendi tercih ettiğim ürünler :)

Bvarisli

• Bağımlı Üye
  • Süper Moderatör
« Yanıtla #7 : Mart 29, 2009, 20:22:17 ÖS »
Dediğiniz gibi 765'in değerleri çok çok düşük ve yine dediğiniz gibi 965 ile 865 birbiri yerine kullanılabilecek floresan'lar. İkisininde değerleri oldukça iyi. Graphica serisini bende görmüştüm ama hiç denemedim de aramadım'da. Bildiğim kadarıyla (ne kadar doğru ne kadar yanlış emin değilim.) özellikle 6500K lık floresanların akvaryumlardaki kullanımı daha parlak bir görüntü elde edilmesi için, aquarelle-aquastar-grolux gibi floresanlar ise bitkilerin ve balıkların doğal renklerini ortaya çıkartıyor. Burda dengeyi akvaryum sahibi kuruyor. Mat ama daha canlı balık-bitki rengimi yoksa daha aydınlık parlak bir akvaryum'mu. Benim önceleri tercihim 2. seçenek'ti yani 6500 k'lık günışığı floresanları tercih ederdim şimdilerde ise grolux-aquarelle ağırlıklı bir aydınlatma hoşuma gidiyor. Elimden geldiğince floresanları değiştiriyorum. En son 3.grolux'ümü alıp Osram 765'i çıkardım şimdiyse Philips 950 yerine bir aquarelle daha almayı planlıyorum. Hatta belki ömrü bittiğinde 965 yerine'de grolux yada aquarelle alıp kapağın yanlarındaki boşluklara birer tane 6500 kelvinlik tasaruflu ampul koyacağım. Aslında bu konuda aydınlatma açısından oldukça yararlı bilgilere sahip bir hale geldi bir kaç mesajı temizleyip birde Grolux, aquastar gibi lambaların özelliklerini ekleyip özellikle yeni kullanıcılar için yararlı sabit bir konu haline getirebiliriz. Osram'a gelince Philips yanında biraz eksiklikleri var gibi geliyor bana. Mesela Sylavania Aquastar ve Philips Aquarelle muadili olan Osram Floura sadece 550 lm değerinde. CRI değeri nedir tam bilmiyorum ama araştıracağım. Zaten floresanı yaktığımda aquarelle'den görmeye alışık olduğum görüntünün çok çok altında bir performans sergiledi. Lumilux 880 hakkında ise sitesine baktığımda sadece 36 Watt'lık bir modelini bulabildim. Değerleri: CRI: 80-89 Lm:2600 Renk Sıcaklığı 8000K idi. Kelvin haricinde çok fazla bir artısı yok gibi. Birde bulunabilirlik ne derecede tabi onu araştırmak lazım.

Bammbamm

• Üye
  • **
« Yanıtla #8 : Mart 30, 2009, 04:28:56 ÖÖ »
6500K ampuller Aquarelle ve Gro-lux'ten daha parlaklardır. Fakat bunun sebebi CRI değerleri değildir. Eğer sebebi CRI değeri olsaydı, 70Ra olan Aquarelle'in 965'ten daha parlak olması beklenirdi, fakat değil. Bunun sebebi Aquarelle ve Gro-lux'ün bitki ampulleri olduklarından bizim gözümüzün algılayamadığı fakat bitkilerin fotosentez için kullandıkları dalga boylarında (kırmızı-mavi renkte) ışığa sahip olmalarıdır. Aslında doğal olmayan bir renkleri vardır. 6500K ampuller ise beyaza yakın gün ışığı renge sahip oldukları için, bitki ve balıklarımızı doğal renklerine yakın bir renkte görmemizde yardımcı olurlar.

Luminux 880'in farklı boyları mevcut, Osram sitesinde ampulleri modellerine göre değil de güçlerine göre sıraladığı için bulamamış olabilirsiniz. Pek bulunmayan 58W'lık modeli bile mevcut.
Bitki gelişimde bir artısı olacağını bende düşünmüyorum fakat sadece 8000K olduğu için 6500K ampullerle beraber kullanıldığında renklerin oldukça doğal görüneceğini düşünüyorum. Denemeden kesin bir şey söylemek mümkün değil tabi. Piyasada kolayca bulunamasa bir yetkili bayi ile görüşüp getirtilebilinir belki.

millerr

• Üye
  • Özel Üye
  • Ad Soyad: Ali İlker İLHAN
« Yanıtla #9 : Mart 30, 2009, 11:48:37 ÖÖ »
Mesela Sylavania Aquastar ve Philips Aquarelle muadili olan Osram Floura sadece 550 lm değerinde.

Barış Bey Osram Floura, Osramın Grolüx floresanıdır. Rengi Sylvyana Grolüx'ten biraz farklı ama kutusunun üzerinde grolüx diye yazıyor. Ben önceki küçük akvaryumumda tek kullanmış ve çok memnun kalmıştım.

Bvarisli

• Bağımlı Üye
  • Süper Moderatör
« Yanıtla #10 : Mart 30, 2009, 16:17:43 ÖS »
6500K ampuller Aquarelle ve Gro-lux'ten daha parlaklardır. Fakat bunun sebebi CRI değerleri değildir.

Bu söylediğinizin aynısın bir üst mesajda mesajımın içerisinde mevcut zaten aksini iddia etmiyorum. Sebebi'de zaten üzerinde konuştuğumuz Color Temperature yani Renk Sıcaklıkları.

Osram Lumilux 880 Skywhite'a gelince de Zaten Gro-lux'lerde 8500 kelvin'le bu lambalara oldukça yakın olduklarından Osram'ın bu modelinin çok aşırı bir fark yaratacağını düşünmüyorum. Hatta Spectral Diagram'lar incelendiğinde Mavi ve Kırmızı renk'lerde Grolux'den alt'ta 965 De Luxe'e yakın olduğu gözüküyor. Sadece cri değeri grolux'den biraz yüksek. O yüzden el altında olup çabuk bulunabilen floresanları kullanmak bana daha mantıklı geliyor.

Ali bey haklısınız gro-lux'e yakın bir grafiği varmış ama gro-lux'dende düşük değerlere sahip. Dediğim gibi beni tatmin etmedi ve ondan daha ucuz olan Sylvania Grolux'ü tercih ettim.

Bammbamm

• Üye
  • **
« Yanıtla #11 : Mart 30, 2009, 18:54:58 ÖS »
Barış Bey,

Gro-lux ve Aquarelle gibi ampullerin renklerini kelvin değerlerine göre yorumlamak çok doğru sonuç vermeyebilir. Bu iki ampul de pembemsi bir renge sahipler, mavi-kırmızı pikleri yüzünden.
Bitki için tasarlanmamış herhengi 10000K ampul ile yine 10000K olan Aqaurelle'in renkleri karşılaştırıldığında bariz renk farkı vardır. Normal de 10000K ampullerde kırmızı bölgede pik yok denecek kadar küçüktür fakat aqaurelle için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Sylvania AquaArc :

Philips Aqaurelle:

Sonuç olarak her ne kadar Gro-lux 8500K olsada 8000K olan Luminux ile aralarında renk farkı olacağını düşünüyorum.

Akartuna

• Üye
  • **
« Yanıtla #12 : Temmuz 27, 2009, 13:56:07 ÖS »
TLD-965 Eminönü bankalar caddesinde Kaya Elektrıkte satılmakta en son 7,50 TL ye almıştım 60 cm.