Konu: Zemin bitkisi istiyorum ama ?  (Okunma sayısı 16263 defa)

_10_ur_

• Yeni üye
  • *
  • Ad Soyad: onur üzenli
Zemin bitkisi istiyorum ama ?
« : Mart 22, 2010, 15:43:49 ÖS »
Öncelikle tüm forum sakinlerine iyi günler
Aranıza yeni katıldım tam anlamıyla bi akavryum delisiyim diyebilirim.

65x30x30 bir tankım var daha önce bi kez daha bitkili yapmıştım ama eskişehirde makrakarta bulamadım akvaryumumu istanmeyen salyangozlar bastı ve sonuç olarak akvaryumun içindeki herşeyi çöpe atmak zorunda kaldım  :'(

Eskişehirde pek çok şeyi bulmıyordum ama bu katil salyangoz denen salyangoz yiyen salyangozlardan gelmiş bunları duyunca hemen bitkiliye dönüyorum dedim :D

Şimdi bi kaç sorum var cevaplarsanız sevinirim :)

Akvaryumu komple boşaltıp baştan kuracağım ama şunu merak ettim yaklaşık 3 cm midye kırığı arasına lav kırığı üstüne siyah ( değişik bi adı vardı ama unuttum ) kumlardan koymayı düşünüyorum ama lav kırığını siyah kumun üstünemi koymak daha iyi olur yoksa arasınamı ?

Bir sorum daha var şimdi ilk olarak çok sayıda dip bitkisi almayı düşünüyorum ve ışık sistemi çokta iyi bir sistem değil ( suyun altında çalışabilen hazır satılan lambalardan Z şeklinde 3 adet koydum ama dip bitkisi olarak hangisi daha çabuk yayılır ve benim sistemime uyum sağlar ?

seçeneklerim
1) Monosolenium
2) Star moss

Alternatiflerim bunlar Yalnız en çok merak ettiğim konulardan biride şu belki saçmalıyomusun dersiniz ama cidden merak ediyorum bunu monoselenium denilen bitki 20x20 tabaka olarak fayans üzerinde satılıyormuş bunu 5x5 şeklinde bölsem aralıklı olarak akvaryuma koyabilirmiyim koyarsam aralıklı bir şekilde zemini sararmı ?

birde 65x30x30 tankıma star moss tan kaç kök lazım olacaktır ( ortalama ) ??

cevaplayan olursa çok sevinirim

Bvarisli

• Bağımlı Üye
  • Süper Moderatör
  • Ad Soyad: Barış VARIŞLI
Ynt: Zemin bitkisi istiyorum ama ?
« Yanıtla #1 : Mart 22, 2010, 23:40:39 ÖS »
Bence midye kırığını kesinlikle kullanmayın. Bitkili akvaryumla tamamen alakasız bir kum. Sanırım bahsettiğiniz siyah kum Hagen siyah kum. Bunun altında lav kırığı kullanırsanız lav kırıkları yüzeye çıkacak hagen alta inecektir. Taban gübresi olarak'da pek çok alternatif varken lav kırığına gerek yok bence. Özelliklede monoselenium yada star moss besleyecekseniz tabanda gübreye hiç gerek yok. Bunlar besini sudan alacaklardır. Moss'lar kök hesabı değil bağ yada pet bardak şeklinde satılır. Bir pet bardak bile alsanız zaten zamanla çoğalacaktır. Aydınlatmanız yetersiz. En basitinden bir T8 sistemi yapmanız da fayda var.

_10_ur_

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 23, 2010, 09:06:11 ÖÖ »
Bvarisli
Abi öncelikle yorumun için teşekkür ederim öyle diyorsanız midye ve lav kırıklarını çıkartacağım

Işık sistemimi kısmetse 2 ay içinde bir t5 olarak değiştirmeyi düşünüyorum

şu andada 3 adet var memnunum şimdilik ama bitki alınca değiştireceğim :)

Peki yosun sorunu olur başa çıKAMAZSIN dediler bi aslı varmı ?

Bvarisli

• Bağımlı Üye
  • Süper Moderatör
« Yanıtla #3 : Mart 24, 2010, 00:54:59 ÖÖ »
Alg problemi her zaman olabilecek birşey ama tabi dikkatli davranırsanız uzak bir ihtimal. Sitedeki sabit konulari incelerseniz çok faydasını görebilirsiniz.

bonsai

• Yeni üye
  • *
  • Ad Soyad: mim tamer
« Yanıtla #4 : Mart 24, 2010, 13:10:21 ÖS »

Bir sorum daha var şimdi ilk olarak çok sayıda dip bitkisi almayı düşünüyorum ve ışık sistemi çokta iyi bir sistem değil ( suyun altında çalışabilen hazır satılan lambalardan Z şeklinde 3 adet koydum ama dip bitkisi olarak hangisi daha çabuk yayılır ve benim sistemime uyum sağlar ?

seçeneklerim
1) Monosolenium
2) Star moss

zemin için java moss önerebilirm .. lowtech nanoda . gayet iyi sonuç aldım . monosolenium yavaş gelişim gösteriyor ayını nanoda monosoleniumda var . gelişiyor ama yavaş .

_10_ur_

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mart 24, 2010, 19:00:28 ÖS »
Bvarsili çok teşekkür ederim cidden çok iyi konular herkesin bilmesi lazım sabit konulara bakıyorum zamanım oldukça :)

@bonsai çok teşekkür ederim yorum ve fotoğraflar için cidden güzel yayılıyormuş jawa moss :)

Peki son bir sorum olacak  Lilaeopsis brasiliensis bitkisi nasıldır

1) Monosolenium
2) Star moss
3)Lilaeopsis brasiliensis
4) Jawamoss

hangisi en hızlı ve benim sistemimde sağlıklı yayılır ? biraz çok sordum pardon ama bu son sorum :)

Bvarisli

• Bağımlı Üye
  • Süper Moderatör
« Yanıtla #6 : Mart 25, 2010, 00:14:04 ÖÖ »
Lilaeopsis Brasiliensis co2 takviyesi zengin bir taban ve iyi ışık ister. O yüzden son tercihlerinizden birisi olmalı.

kijthae

• Yeni üye
  • *
  • Ad Soyad: Emre Gözalan
« Yanıtla #7 : Ağustos 06, 2010, 06:08:58 ÖÖ »
 Gerçek bir zemin bitkisi arıyorsanız moss türleri sizi tatmin etmeyecektir. Bence cuba , glosso yetiştirmelisiniz. Fakat bu türler oldukça zorludur. Işık CO2 taban hepsinde çok tecrübeli olmanızı gerektirir. O yüzden size sabulatayı önerebilirim.

Midye kırığı kesinlikle uygun bir malzeme değildir. Hagen kum , kil bazlı markalı akvaryum toprakları ( dazs soil , oliver knott bulabilirseniz ADA ) yada salınım yapmayan dere kumları kullanın.