Konu: Aranıza yeni katıldım.  (Okunma sayısı 6364 defa)

akinkaptan

• Yeni üye
  • *
  • Ad Soyad: akın kaptan
Aranıza yeni katıldım.
« : Ağustos 13, 2010, 21:32:10 ÖS »
Merhaba arkaşlar ben istanbuldan akın uzun bir deniz akvaryumu baktıktan sonra kendimi bitkili akvaryum kurmak üzere buldum ve bana yeticegine inandıgım 70x38x28 bir tank edindim. Şimdi benim kafam forumlarda herkezin farklı birşeyler yazmasından dolayı çok karıştı. Kafamı kurcalayan nokta zemin zemin zenim için bana ne önerirsiniz ben kaç cm ve kullanmalıyımşimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

fantastik3

• Üye
  • Özel Üye
  • Ad Soyad: Mutlu Metin CANSEVER
Ynt: Aranıza yeni katıldım.
« Yanıtla #1 : Ağustos 14, 2010, 13:25:54 ÖS »
http://www.akvaryum.com/forum/markali_bitki_substratlari_hakkinda_k305559.asp?PID=1743445

yukardaki linki incelemenizi tavsiye ederim.

Benim kişisesl önerim:

en alta : JBL Aquabasisplus
Üstüne : Hagen siyah

veya

tamamını Caribsea Eco Complete Substrat ile oluşturmak.

Zemin kalınlığını 4-6 cm arasında düşünmek gerekli.

Buna göre de : 70x38x6 = 16 litre kum düşünülebilir..........

akinkaptan

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ağustos 17, 2010, 17:50:50 ÖS »
Tank ı hagen siyah kum ile kurdum. Şimdi asıl sorun taban için istedigim bitkileri hiçbir yerde bulamıyorum bu bitkiler tohum olarakmı satılıyor acaba nereden bula bilirim.

fantastik3

• Üye
  • Özel Üye
  • Ad Soyad: Mutlu Metin CANSEVER
« Yanıtla #3 : Ağustos 18, 2010, 02:07:26 ÖÖ »
İstanbul Maltepe de Aquabotanic Tropica'nın ürünlerini satıyor. Piyasadaki en kaliteli sucul bitkiler, üstelik ithalat da geçen haftalarda yapıldı.

akinkaptan

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 01, 2010, 13:46:47 ÖS »
Arkadaşlar tankımı kurdum ve içine dün akşam 30 kök rotala ektim. Ve bu akşam dıy mayalı co2 sistemi kurucam sitemizin yardımları sayesinde. Şimdi sıvı gübre kullanmalımıyım yoksa misket gübremi kullanım. Marka olarak neyi önerirsiniz ?.

admin

• Bağımlı Üye
  • Kurucu Üye
  • Ad Soyad: Birkan Tatar
« Yanıtla #5 : Eylül 03, 2010, 05:44:47 ÖÖ »
Sıvı gübre olmazsa olmazlardan. Tabanınızı da pek tatmin edici bulmuyorsanız misket gübre kullanabilirsiniz. Ancak şart olduğunu düşünmüyorum ben. Forumda da resimelri olan akvaryumum bir zamanlar ağzına kadar kıpkırmızı rotalalarla dolu iken sadece hagen siyah ile karışık beyaz quartz kumum vardı, sıvı gübre kullanımında hassas davranırdım sadece. Kimi bitkiler tabandan ziyade sudan daha çok beslenirler, her halukarda sıvı gübre ihmal edilmemeli asla. Birçok marka mevcut Seachem, Hagen, Sera gibi markaların ürünleri kullanılabilir.

zafer

• Üye
  • **
« Yanıtla #6 : Eylül 03, 2010, 18:01:03 ÖS »
Merhaba,

Ben taban malzemesi olarak sadece aqualay kullandım, sonrasında ise sıvı gübre kullandım. Doğrusunu söylemek gerekirse en iyisi deneyip tecrübe etmek sonuçta akvaryumun taban malzemesi yanında , içindeki canlılar, sudaki bileşikler v.s hepsini bir bütün olarak ele almakta fayda var.