Konu: Bahçede bataklık havuz  (Okunma sayısı 10021 defa)

denizboro

• Üye
  • Özel Üye
Bahçede bataklık havuz
« : Temmuz 10, 2009, 14:26:07 ÖS »
Bu başlığı paludaryum altında açıyorum çünkü bataklık bitkileri genelde paludaryum bitklerine paralel. Yıldırım bey sağolsun bana bataklık ortam bitkilerini içeren bir e-book verdikten sonra hiçbir akvaryumun istediğim bitkiler için yeterli olmayacağına karar verdim bir sene önce. Nilüferler bir yana sadece şu iki bitkinin değerini değerini 1 m2 alan verir.

Bitkileri akvaryuma göre seçme mecburiyetine tek alternatif bahçeli bir eve taşınmak. Böyle bir planım da varken (inşallah bir sene içerisinde Olympos'ta)bahçede bataklık/japon havuzu karışımı bir ortamı hazırlama araştırmalarına başlıyayım dedim.

Benzer havuzları BBC Prime'da bahçe düzenlemesi programlarında yapıyorlar. En basiti yere isteğe göre bir çukur kazmak, çukuru kalın yekpare naylon ile kaplamak. Naylon kenarlarını kayalarla sabitlemek. Havuz tabanına saksı toprağı ve kum/çakıl koymak. Ve suyla doldurmak.

Böyle bir ortam için sizin fikirleriniz ne olurdu.

admin

• Bağımlı Üye
  • Kurucu Üye
  • Ad Soyad: Birkan Tatar
Ynt: Bahçede bataklık havuz
« Yanıtla #1 : Temmuz 10, 2009, 14:36:34 ÖS »
Ben de koilerle dolu bir bahçe havuna sahip olmayı çok isterim. Şöyle biraz derince olacak 1.5m gibi koiciklerin kış uykusuna uygun. Bir de biraz enine geniş olacak ve havuzun üstünden tahta bir köprü geçecek. Havuzun içi de bir basamaklı olacak vu bu basama 30-40cm derinlikte olacak, bu basamağa da japon şemsiyesi vesaire bataklık bitkileri dikilebilir. Havuzun çevresi de normal çiçek ve çalılarla doldurulur. ;D

denizboro

• Üye
  • Özel Üye
« Yanıtla #2 : Temmuz 10, 2009, 16:14:10 ÖS »
Ben bir köşesine kuş havuzu yaparım diyordum. Köprü yerine de Akdeniz tarzına uygun bir rıhtım

Sazlar, salkım söğüt ve süsenler.

YILDIRIM ÖZDEMİR

• Bağımlı Üye
  • Özel Üye
« Yanıtla #3 : Temmuz 10, 2009, 17:18:13 ÖS »
Evimin bahçesinde (eğer olsaydı) olmasını isteyeceğim bir manzara.

denizboro

• Üye
  • Özel Üye
« Yanıtla #4 : Temmuz 10, 2009, 19:11:54 ÖS »
Yıldırım bey çözüm birkaç sene hazırlık dönemi gerektirse de aslında çok basit. İşinizi internet üzerinden güneyde yapabileceğiniz bir sistem kuracaksınız. Olympos civarında 1-2 dönüm içerisinde köy evi kiraları 250-300TL.
Benim bataklık muhtemelen sivrisinek yapacak. Herhalde tüm çevresine fesleğen ekmem gerekecek.

erdal duneray

• Yeni üye
  • *
  • Ad Soyad: Erdal Düneray
« Yanıtla #5 : Haziran 01, 2010, 09:35:53 ÖÖ »
Deniz bey doğru söylüyorsunuz çokta güzel
olur[/color]

« Son Düzenleme: Haziran 01, 2010, 09:39:14 ÖÖ Gönderen: erdal duneray »