Konu: Paludaryumda Orkide  (Okunma sayısı 18563 defa)

denizboro

• Üye
  • Özel Üye
Paludaryumda Orkide
« : Ağustos 08, 2009, 12:24:43 ÖS »
 Paludaryumda kütük üzerinde Orkide yetiştirmeyi deneyeniniz oldu mu? Ben bu konuda kaynak bulamadım :'(

denizboro

• Üye
  • Özel Üye
Ynt: Paludaryumda Orkide
« Yanıtla #1 : Ağustos 08, 2009, 14:01:55 ÖS »
Başarılı olacağından şüpheli bir deneme başlattım. Çiçelçiler orkidleri köklü olarak saksı içinde alıp sadece çiçeklerini keserek aranjman yapıyorlar. Bizim mahallenin çiçekçisi bana böyle 3 saksı phalaenopsis kökü verdi:

bu kökleri sonradan paludaryuma koymak üzere kütüğe sarmaya çalışacağım:

Saksının içinden çıkan kökler şöyle:

Genelde moss veya peat çevresinde balık ağı ile sarılması öneriliyor. Saksı içinde ağaç kapuğu kırığına benzer bir malzeme vardı. Balık ağı yerine kadın naylon çorabından yapılma ip deneyeceğim. Hatta ağaç kabuklarını naylon çorap içine domdurup kökleri bunun içinde kütüğe sarmak ta düşünülebilir. (Naylon çorap giymiş orkide kökleri daha cazip  8)

Yaprakların aşağı doğru sarkması ve dış yaprakların yeni iç yaprakları ışıktan koruması öneriliyor. Doğada orkide çiçekleri de ağaçlardan aşağı doğru sarkarmış ???
İŞTE NYMPHEAE LOTUS SAKSIM İÇİNDE BİR ADET DENEME ORKİDE:

Şimdi cesaretimi toplayıp bir kökü de deneme mahiyetinde annemin azman kaaktüslerine koymayı düşünüyorum. Amazon ormanları ve çöller her ne kadar uyumsuz yerler olsa da :)
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2009, 14:04:34 ÖS Gönderen: denizboro »

admin

• Bağımlı Üye
  • Kurucu Üye
  • Ad Soyad: Birkan Tatar
« Yanıtla #2 : Ağustos 09, 2009, 00:02:54 ÖÖ »
Çok güzeller ;D Yalnız benim anlamadığım nokta o soğanın dışarda duran kökleri nasıl topraktaki gibi nemli kalabilecek ? Gördüğüm kadarıyla soğanı direk kütüğe bağlamışsınız ama sudan ve nemden eser yok.

denizboro

• Üye
  • Özel Üye
« Yanıtla #3 : Ağustos 09, 2009, 01:49:40 ÖÖ »
İşte bu konuda yardım istiyorum zaten. Şu anki derme çatma yaptığım sistemle uzun sürede saz yerine orkideden yapılmış kuru gölgeliğe dönüşebilirler.
Teori şu. Orkideler besinlerini ağaç kütükleri kanalı ile alan ve anubiaslar gibi kütüklerde kök verebilen asalak bitkilerdir. Kütüklere kök salmaları sağlanabilir. Eğer kiiiiii.... %60 nem ve yeterli gübreleme sağlanırsa.
Benim derme çatma sistemime son olarak bir diz altı kadın naylon çorabının içine (ki zaten kaçmştı) iyice suda bırakılmış ağaç kabuğu kırıntısı koydum ve sardım.
Genelde bitkiler sapları üzerinde çiçek açtıktan sonra soğan üretimine geçiyorlar.
Kökleri  ve yaprakları yaşıyor halde olmasa da bu bitki soğan veya çiçek vermeyebilir. Benim merak ettiğim yaşamaya devam edip etmeyeceği. Bilgisi olan var mı?
NOT: çiçekli bir orkit 75 USD. Bunu denemekle başlamayı tercih ederim.
Bu arada sabah akşam sulayacağım tabi ki. Paludaryumda fıskiye sulamada bu sorun olmazsdı.
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2009, 02:01:48 ÖÖ Gönderen: denizboro »

denizboro

• Üye
  • Özel Üye
« Yanıtla #4 : Ağustos 09, 2009, 02:20:22 ÖÖ »
örnek

[imghttp://img188.imageshack.us/img188/746/002prn.jpg]http://[/img]

admin

• Bağımlı Üye
  • Kurucu Üye
« Yanıtla #5 : Ağustos 09, 2009, 14:39:38 ÖS »
Sanırım gönderdiğniz birinci resimde soğanın çevresi toprak ve mossla çevrelenerek bu nem faktörü sağlanmış, ikinicide de bitkinin bir kısmı kütüğün iç kısmında. Ayrıca dışa salınan köklere bakarsak sanırım kütük normal zamanlarda yaş tutuluyor olabilir. Bence kök kısımlarını son gödnerdiğiniz 1.resimndeki gibi karasal mosslarla çevrelemelisiniz.

soners

• Bağımlı Üye
  • Özel Üye
« Yanıtla #6 : Ağustos 10, 2009, 09:21:16 ÖÖ »
Deniz hanım moralinizi bozmak istemem ama orkideler hassas bitkilerdir,Şu an yetiştirmekte olduğum 2 adet orkidem var,bunları yaz aylarında haftada iki kere kış aylarındada  bir kere sulamaktayım  su dengesini çok iyi oturtmak lazım nitekim çok su verdiğimde veya sulamayı geçiktirdiğimde hemen sararmalar başlıyor siz onu hasıl ayarlayacaksınız. Birde dediğiniz gibi ağaç parçaçıkları gibi bir toprağı var hatırladığım kadarı ile en son aldığımda yaklaşık 1 lt.lik paket fiyatı 15 tl.idi. Ve mübarek orkideler  ;D o ağaç karışımı olmasa yaşayamıyorlar köklerinin fazla sıkıştırılmaması lazım, bırakın saksılarında kalsın zaten seneye onlar yeniden çiçek açmaya başlayacaklar.

Orkide yetiştirmede altın kural. TOPRAĞIN ISLAK DEĞİL NEMLİ OLMASI GEREKİR.  ::) Siz bunu paludaryuma koyduğunuzda altın kuralı bozmuş oluyorsunuz. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana  ;D
« Son Düzenleme: Ağustos 10, 2009, 09:55:56 ÖÖ Gönderen: soners »

denizboro

• Üye
  • Özel Üye
« Yanıtla #7 : Ağustos 10, 2009, 15:47:34 ÖS »
Yardımcı oldunuz aslında. Derdim orkide yetiştirmek değil de ağaç kütüğümde köklendirmek. Saksıların içerisinde o ağaç kabuğuna benzer substrattan vardı. Sanırım onlar mantar yetiştirmekte de kullanılıyor:

O ağaç kabuklarını bir dizaltı naylon çoraba doldurdum ve iyicene ıslattım:)

Bu çorabı da köklerin çevresine ıslatıp ıslatıp sarıyorum:

Bu sistem işlemezse içinde yarık olan bir mango kökünün içine bu ağaç kabuklarını koyup köklendirmeyi deneyebilirim.
Zaten bu 3 kök orkideyi bedavaya verdi bizim çiçekçi ve her zaman böyle çiçeği kesilmiş bitki saksısı çıkıyormuş onlarda.
Ama eğer besinini bu ağaç kabuklarından alıyorsa ve kök salınca iyice ıslatılmış kütükten alamayacaksa bu deneme boşa çıkacak demektir.  ???
Paludaryumda nasıl yetiştiriyorlar peki? Paludaryumda sprey sulama yapılır zaten ve bu da bataklık kısmı bitkileri için şarttır. Yani yaprakları su üstüne çıkan anubias gibi bitkiler ve bazı fern ve mosslar için ortamın en az %60 nemli olması gerekir.
« Son Düzenleme: Ağustos 10, 2009, 15:53:36 ÖS Gönderen: denizboro »

admin

• Bağımlı Üye
  • Kurucu Üye
« Yanıtla #8 : Ağustos 11, 2009, 00:35:12 ÖÖ »
Bence o kütüklerin numarası nemli durmasında ve humik asit salınımı da toprağa benzerliği sağlıyor olmalı. Bir mango kökünü oyup yerleştirmekten yana benim oyum ;D

denizboro

• Üye
  • Özel Üye
« Yanıtla #9 : Ağustos 11, 2009, 03:53:11 ÖÖ »
Bir kütük oyuğu nemi önemli ölçüde saklayacaktır. Bu kütük sanki bitkinin bir parçası gibi orkide ile birleştirilmeden önce iyicene ıslatılır ve kütüğün bir kısmı (orkide değil) suyun içerisinde bırakılırsa kütük orkideye sınırlı nem akışı sağlayabilir.
Bendeki orkidenin yaprakları 36 numara pabuç kadar ve paludaryumuma tam sığmayacak. Aslında orkidenin özsuyunun canlılara yapacağı etkiden de emin değilim. Ancak bir kökü burda konuştuğumuz şekilde (ama doğaya uygun baş aşağı) dikmek/ (bu durumda monte etmek oluyor) deneyeceğim.
Eh japon şemsiyesinden daha ilginç olabilir.

soners

• Bağımlı Üye
  • Özel Üye
« Yanıtla #10 : Ağustos 11, 2009, 10:13:13 ÖÖ »
Sonucu merakla bekleyeceğim ama hüsran olacağından eminim  ;D

denizboro

• Üye
  • Özel Üye
« Yanıtla #11 : Eylül 13, 2009, 19:38:37 ÖS »
Aslında orkideler hala üç saksı içerisinde şu anda yaprak veriyor. Arada bir suluyorum. Altlarına su içeren altlık koydum. Oradan yeterli su çekiyorlar sanırım. Üçü de henüz kurumadı. Paludaryuma koyma fikrimi yeniden düşüneceğim. Çünkü bu orkidelerin yaprakları şimdilik 40-50 cmye ulaştı. Belki minyatür bir orkide cinsi aramalıyım ;D. Bunlar pek paludaryum peysajıma uyacak gibi değil.

soners

• Bağımlı Üye
  • Özel Üye
« Yanıtla #12 : Eylül 13, 2009, 21:29:26 ÖS »
Deniz hanım orkideler saksı dibindeki sulardan pek hoşlanmazlar altlık kuru olsun.Orkideleri en iyi sulama yöntemi bir kovaya su koyup orkide saksısını bu suya batırıp 1-2 dk.bekleyip çıkarmaktır.

turunc

• Üye
  • **
« Yanıtla #13 : Eylül 13, 2009, 23:47:50 ÖS »
BEn de bu konudaki 4 yıllık deneyim ve gözlemlerimi paylaşmak isterim. 1 adet 4 yaşında orkidem var. Tam 4 yıldır çiçek açmadı, hatta senede sadece 1 tane yaprak veriyor-du. Du dedim çünkü artık kendine geldi. Sulama sistemimi ve yerini değiştirdim. Artık çok mutlu. Ölmek üzereydi, sadece  2 kökü kalmıştı. Literatürün söylediklerinin aksini yapınca etkili oldu diyebilirim.  Şimdi saksının için köklerle doldu. Hatta içindeki substratın üzeinde yosunlar oluştu. CAm bir kabın içine saksıyı oturttum ve camın içine 2-3 parmak kadar su koydum. Su  eksildikçe tamamlıyorum. Orkideyi de sabah güneşi alan camın dış tarafına koydum. Hava akımını seviyormuş. Yağmurda iyice ıslandı. Halinden memnun ki yeni yapraklar veriyor. Köklerinin suya kesinlikle değmemesi gerektiği söyleniyor. Fakat 1-2 cmlik su onu etkilemiyor. Çürümedi şükür. Ağaç kabukları suyu sünger gibi emiyor.

Bütün bunlardan benim çıkardığım sonuç: BEnce oyuk bir kütüğün içine ağaç kabuklarıyla beraber orkidenizi yerleştirin. Biraz sphagnum moss ile destek yapın. Bırakın kökleri aşağı doğru sallansın. Akvaryumdaki suyun buharlaşması da nem ihtiyacını giderecektir. Kolay gelsin.

denizboro

• Üye
  • Özel Üye
« Yanıtla #14 : Kasım 06, 2009, 23:20:33 ÖS »
Aklıma geldikçe su veriyorum son zamanlarda. Son baktığımda hem yeni kök hem yeni yaprak vermişti. Pek anlamadım ama sanırım bendeki çok basit bir orkide türü. Şimdilik kendi kendine yetiyor gibi.